Ben kao Don Kihot: Karakter, borba protiv vetrenjača i crveno-beli klasik

0
Ben

Crvena zvezda je u Ligi Evrope i na korak od Lige šampiona, a najzaslužniji za to je neverovatni Ben! Spartak iz Trnave je poražen u Slovačkoj sa 2:1 i posle velikog preokreta tim Vladana Milojevića ulazi u istoriju.

Posle višedecenijskog posta Crvena zvezda će se drugu godinu zaredom naći u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja, nadamo se Lige šampiona. Sledeći protivnik je Red Bul Salcburg, ali da se vratimo ovom meču i tome šta smo videli u Trnavi

NESTVARNI BEN

Ako ste se pitali ko je lider ovog tima, danas ste dobili definitivan odgovor. Bilo je priče da je Vladan Milojević doveo Bena iz Grčke ne samo zbog igračkih, već i zbog ljudskih, liderskih kvaliteta i oba aspekta su se večeras videla.

Nestvarno je odigrao ovaj meč Ben. Izdržao je nekoliko startova za crveni karton, od čega ga je jedan bacio u nesvest (bukvalno). Trčao je ceo meč, svi opasni napadi našeg tima išli su preko njega i često se vraćao nazad kako bi pokupio loptu od defanzivaca kada su pod pritiskom. Jesmo li spomenuli i asistenciju kod gola koji je odveo Zvezdu dalje?

Ovo je utakmica kojom Ben ulazi u red sa Kangom, Boaćijem, Ugom Vijeirom, Segundom Kastiljom i ostalim najboljim strancima u istoriji kluba. Da, toliko je dobar.

BORBA PROTIV VETRENJAČA

Tako je izgledao ovaj meč na momente. Dosuđeno je sedam žutih kartona fudbalerima Spartaka iz Trnave, koji su startovima vrlo često više gledali kako da obore igrače u teget opremi, nego da dođu do lopte.

Ben je u jednom momentu pao u nesvest, a jednom je oboren u izglednoj kontri, za šta nije suđen niti faul! Kapiten Spartaka je Veljka Simića počastio udarcem nogom u grudi, za šta je jedva dobio žuti karton, a u jednom trenutku su nad Stojkovićem napravljena dva gruba faula – a žuti karton je došao tek kada je sudiji sugerisano da je desni bek Crvene zvezde pored svega toga udaren u lice.

Ovo je samo za nijansu lošije i tendencioznije suđenje nego u prvom meču, tako da je Zvezda u ovom meču ipak uspela da se izbori protiv vetrenjača.

ENIGMA ZVANA RADONJIĆ

Neverovatno talentovan i neverovatno komplikovan. To je otprilike Nemanja Radonjić. Celu utakmicu je nervirao svoje navijače, nekoliko puta je ispao sebičan i nije dodao loptu kada je bilo potrebno, ali na kraju je ispao jedan od heroja.

Ispao je i Vladan Milojević vizionar. Mnogi bi izveli Radonjića napolje posle onakvog prvog poluvremena, ali ga je Milojević sačekao. Jedan sprint i „puna“ u gornji desni ugao gola domaćina doneli su pobedu Crvenoj zvezdi. Nemanja Radonjić je opet dao bitan gol u Evropi.

KARAKTER

Crvena zvezda je posle samo pet minuta bila u zaostatku. Kao i u prvom meču na nepostavljenu odbranu crveno-belih Spartak je uspeo da u natrčavanju iz drugog ugla dođe do gola. Ipak sada je šampion Srbije odmah uzvratio. Izjednačili su posle samo minut i pokazali da ova ekipa ima karakter.

Kao što je prošle sezone Aleksandar Pešić ušao sa klupe kada to niko nije očekivao, Zvezda je napala i prošla dalje – tako je i sada Zvezda preokrenula.

Na kraju Borjan nije odbranio penal – bila je prečka. Jer sreća prati hrabre. Srećno i sa Salzburgom!