Crno-beli ‘porasli’ u Bilbau: Partizan do pobede na krilima Gosa i Veličkovića

Bio je ovo najbolji meč crno-belih ove sezone. Košarkaši Partizana savladali su Bilbao Retabet na gostovanju sa 96:92 i pokazali da njihova uloga u Evrokupu ne mora da bude nezapažena.

Partizan je ovim trijumfom priredio jedno od većih iznenađenja i pružio nagoveštaj svojim navijačima kakva košarku bi njihovi igrači mogli da igraju tokom sezone. Nije to bio isuviše lep meč, videli smo i dosta grešaka na obe strane, ali su igrači Miroslava Nikolića istrajnošću i neuobičajenom smirenošću u ključnim trenucima meča pokazali da su zaslužili pobedu.

A najzaslužniji za ovaj trijumf definitivno je bio Najdžel Vilijams-Gos. Amerikanac je za 37 i po minuta na terenu zabeležio 27 poena, osam skokova i tri asistencije uz indeks korisnosti 34! Novica Veličković je takođe poneo velik teret sa 19 poena i osam skokova, dok je Marko Čakarević svojih šest poena rasporedio u možda i ključnim momentima meča.

Solidno su crno-beli ušli u meč. Imao je Partizan nekoliko dobrih odbrana u uvodnim minutima, a potom i trojku Novice Veličkovića. Aksel Ervel i Džonatan su vratili istom merom, pa su gosti morali da jure prednost. Delovalo je u tim trenucima da će prednost domaćina samo rasti, ali upravo Veličković je uspevao da održi crno-bele u egalu tokom većeg dela prve četvrtine. Ipak, odbrana Partizana ponovo nije uspevala da održi visok nivo igre duže vremena.

U finišu prve deonice, Bilbao pronalazi način da se bar malo odlepi srpskom timu i na kraći odmor ode sa prednošću 26:21. Druga četvrtina donela je novo buđenje gostiju u prvih nekoliko minuta. Uspeli su igrači Miroslava Nikolića da smanje broj primljenih poena i dođu do izjednačenja, 28:28.

Nakon dobre igre Milera i Marinkovića, Partizan stiže i do prednosti od tri poena, ali šuteri Bilbaa uzvraćaju pravom paljbom. Domaći prave seriju 12:0 preko Tomasa i odličnog Todorovića (17 poena, 3/8 za 3) i lako stižu do 44:35. Ipak, uz pomoć odlične igre Najdžela Vilijams-Gosa i 14 poena u prvom poluvremenu, crno-beli na odmor odlaze sa sedam poena zaostatka – 42:49.

Timovi su malo usporenije počeli drugo poluvreme. Igrači Partizana su bili dosta koncentrisaniji u uvodnim minutima treće deonice i za samo četiri minuta stigli do preokreta – 52:51. Bilbao je strpljivo čekao svoje šanse i greške crno-belih u napadu da povrati prethodnu prednost, da bi Čakarević u poslednjem minutu deonice trojkom smanjio zaostatak – 66:68.

Na krilima pre svih Vilijams-Gosa i Veličkovića, ali i solidnu rolu Patrika Milera (13 poena, 2 skoka, 1 ukradena lopta, 1 asistencija) Partizan odlično otvara poslednju četvrtinu. Crno-beli stižu do serije 10:0 i prednosti od pet poena. Igralo se potom koš za koš, Vilijams-Gos i Veličković su odličan posao odrađivali u reketu rivala, dok su Ervel i Mumbru bili zaslužni za stalni priključak domaćina.

U poslednja tri minuta susreta desio se pad koncentracije gostiju. Nekoliko promašenih otvorenih šuteva, jeftin prekršaja Andrića i par izgubljenih lopti u napadu značili su i egal završnicu. Ipak, crno-beli su u poslednjih 60 sekundi ušli sa +3, da bi Čakarević na 19 sekundi do kraja povećao vođstvo na 90:85.

Bilbao se ni tada nije predavao. Igralo se pomalo atipično i divlje, Tomasova trojka pravo niotkuda na četiri sekunde do kraja je spustila prednost Partizana na samo dva poena, ali je Marinković potom bio siguran sa penala za vrednu pobedu – 96:92!

Crno-beli sada u Evrokupu imaju skor od jedne pobede i dva poraza, ali je sigurno da će ovakav trijumf protiv španskog tima mnogo značiti mladoj ekipi. Nikolić je uglavnom dobro raspoređivao minutažu i davao priliku svim igračima, a oni su mu uzvratili sjajnom pobedom na teškom gostovanju.