Đavoli su sazreli! Belgija prvo oduvala Brazil pa se provlačila u finišu

Belgija
(Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Brazil je na kolenima, Belgija u polufinalu! Utakmica za pamćenje je viđena u Kazanju, u bučnoj atmosferi koja je sve vreme pratila dešavanja na terenu. Petostruki šampion je poklekao, a ekipa Roberta Martineza je istakla ozbiljnu kandidaturu za osvajanje svoje prve Boginje.

Bio je to meč kakav su neutralni navijači samo mogli da požele. Prepun uzbudljivih događaja, opasnih napada i kontra-napada, lepih poteza, ali i povremeno žustrine, kada je to situacija zahtevala.

Konstantni urlici sa tribina odavali su utisak da se meč igrao u nekoj južnoameričkoj zemlji, a dobar deo publike bio je utišan već u prvih četvrt sata. Fernandinjo posle jednog kornera nespretno reaguje i lopta se odbija od njegove ruke i odlazi iza leđa Alisona. Belgija 1:0!

KLADI SE NA SVETSKO PRVENSTVO!

Tek što je prošlo narednih 15 minuta, Belgija je ponovo bila ta koja je uspela da utiša onaj ‚‚žuti“ deo tribina. Kontra-napad je započeo Romelu Lukaku, predriblao nekolicinu protivničkih igrača, prešao gotovo 40 metara i potom uposlio Kevina De Brujnea koji u svom stilu zakucava loptu u mrežu za 2:0.

Do kraja susreta je Brazil uspevao da se trgne i stigne do gola vrednog nade, ali to nije bilo dovoljno.

Belgija je konačno sazrela!

(Photo by Carl Court/Getty Images)

I sama činjenica da je Belgija izdržala u tih poslednjih 15 minuta nakon pogotka Renata Augusta govori koliko je ovaj tim bio zreliji nego na ranijim šampionatima. Postigli su dva pogotka za pola sata igre i možda mogli do još jednog u prvom poluvremenu, a onda je u drugom usledila prava rafalna paljba Selesaa.

Imao je Brazil čak 17 šuteva u drugih 45 minuta, pokušavali su iz svih pozicija, i nekih vrlo izglednih, pet puta je Kurtoa morao da interveniše u tom delu igre. Ipak, Belgija je izdržala. Ovo nije bilo četvrtfinale 2014. kada su poveli protiv Argentine, pa izgubili 3:1.

FRANCUSKA RUTINIRALA URUGVAJ ZA POLUFINALE!

Ovo nije bilo ni četvrtfinale Eura 2016. kada je Vels postigao tri gola i potpuno razbio Crvene đavole. Ovaj tim je umeo da nastavi jako kada treba, da se brani poput timova koji to vole. A dodajte na to i preokret protiv Japana…

Iako je Brazil na kraju imao prilika da stigne do produžetka, čini se da su Belgijanci spremni da idu do kraja. Prvi naredni test biće odličan pokazatelj da li je ovo bilo samo jedno sjajno veče ili će se pisati istorija – na redu je Francuska.

Defanzivni problemi Brazila isplivali u najgori čas

KAZAN, RUSSIA – JULY 06: Neymar Jr of Brazil looks dejected following his sides defeat in the 2018 FIFA World Cup Russia Quarter Final match between Brazil and Belgium at Kazan Arena on July 6, 2018 in Kazan, Russia. (Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Bilo je reči pre početka turnira koliko je Brazil defanzivno snažan i kako je stvari posložio Tite. Onda se povredio Dani Alves, a potom i Danilo, pa je desnog beka morao da igra Fagner. Uz to, ni Kazemira nije bilo na sredini da pomogne u brzim tranzicijama Belgije. Na kraju je to dovelo do toga da Brazil u prvom poluvremenu deluje potpuno razbijeno.

Martinez je u svemu pogodio, a Tite promašio u postavljanju isuviše ofanzivne formacije. Marselo je ostavljao dosta prostora – sa njegove strane je i stigao pogodak De Brujnea – dok je u samom branjenju kontra-napada Brazil izgledao haotično.

Razmaci između igrača u poslednjoj liniji su neretko bili preveliki, posebno između bekova i štopera, baš na onim delovima gde je odbrana i najranjivija. Bio je ovo prvi put da je Brazil primio dva gola na jednom meču u poslednjih 28 meseci, od marta 2016.

Ali, tajming je najvažniji.

Martinezovi pravi potezi iznenadili Brazil

KAZAN, RUSSIA – JULY 06: Kevin De Bruyne of Belgium scores his team’s second goal during the 2018 FIFA World Cup Russia Quarter Final match between Brazil and Belgium at Kazan Arena on July 6, 2018 in Kazan, Russia. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Koliko je Tite imao grešaka, toliko je Martinez pogodio sa svojom postavkom. Izveo je tim sa četiri igrača u defanzivnoj liniji, što je bila promena u odnosu na svaki dosadašnji meč, ali još važnije, u prvoj postavi je došlo do promena u sredini i napadu tima.

Naser Šadli i Maruan Felaini su zaslužili mesto u prvih 11 – ovaj prvi je bio gotovo nepogrešiv tokom čitavog meča – dok je Romelu Lukaku igrao na mestu desnog krila, a De Brujne kao napadač.

To je iznenadilo Brazilce, snažni napadač je delovao po strani gde je Marselo bio i previše avanturistički nastrojen, a kontra-napad iz kojeg je De Brujne postigao gol pokazao je sve ono odlično što Lukaku donosi ovom timu, kao i sve što je bilo loše u igri Brazila.

No, sve je moglo da bude drugačije da Tibo Kurtoa nije ‚‚izvadio“ odličan šut u nadoknadi vremena, jer je meč sve više klizio iz ruku Belgije. U drugom poluvremenu je Brazil bio daleko bolji tim, ali nikako nisu uspevali da završe svoje napade kako treba. Stvarali su pregršt prilika, a Martinez ništa nije menjao do poslednjih 10 minuta meča.

Ovoga puta mu se to nije obilo o glavu. Verovatno je i Belgija to zaslužila onakvom partijom u prvom poluvremenu.