Dušan Tadić, osam meseci u Ajaksu „kao“ četiri godine u Sautemptonu

0
Dušan Tadić
(Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Sve ono što je uradio u Sautemptonu tokom svoje četvorogodišnje epizode u Premijer ligi Dušan Tadić je nadmašio u Ajaksu za nepunih osam meseci, bar kada je reč o onom najvažnijem zadatku u fudbalu – postizanju golova. Tadić je postao istinski lider slavnog amsterdamskog kluba.

Ta činjenica nije bila sporna ni posle teškog poraza Kopljanika od madridskog Reala u prvom meču osmine finala Lige šampiona u kojem je slovenački arbitar Damir Skomina upravo zbog Tadića, a na asistenciju VAR tehnologije, poništio gol Nikolasa Taljifika u 37. minutu susreta.

To je očigledno bio presudan momenat na Amsterdam areni s obzirom da su Madriđani nakon toga prvi stigli do pogotka, a zatim i do pobede koja ih je dovela na korak od četvrtfinala najelitnijeg evropskog takmičenja.

Ipak, Ajaks nije mogao previše da razmišlja o tom porazu, baš kao ni 30-godišnji Tadić o onoj nesrećnoj stativi iz 25. minuta, s obzirom da su već ove nedelje morali da iskoriste novi kiks vodećeg PSV-a u nacionalnom prvenstvu, iako im je u goste stigla poslednjeplasirana ekipa na tabeli, Breda.

Kao što je to bilo i očekivano, sastav Erika ten Haga je rutinski odradio posao, zabeležio je ubedljivu pobedu (5:0) i dodatno smanjio razliku u odnosu na PSV, pa sada Ajaks ima tek četiri boda manje od lidera. Naravno, najzaslužniji za to bio je Dušan Tadić. Ponovo.

Tadić je načeo mrežu gostiju kada je u 38. minutu uradio ono što najbolje radi. Realizovao je jedanaesterac pošto je jedan od igrača Brede igrao rukom u kaznenom prostoru, da bi u 67. minutu samo potvrdio trijumf Ajaksa kada je iskoristio odbitak posle šuta Fatiha Zijeha i pogodio za 4:0.

Kladi se na sve mečeve u holandskoj Erediviziji!

To što je Tadić bio dvostruki strelac i nije toliko iznenađujuće, s obzirom da je bivši napadač Vojvodine i Groningena ove sezone već tri puta imao sličan učinak, ali podatak da je za svega nekoliko meseci postigao više golova u Ajaksu (24) nego za četiri godine u Sautemptonu (23) svakako jeste vredan pomena.

Pored toga, Tadić je zabeležio i 13 asistencija u svim takmičenjima, pa njegov učinak samo potvrđuje koliko se Ajaksu isplatilo to što je za fudbalera iz Bačke Topole prošlog juna izdvojio nešto više od 11 miliona evra.