NASTAVLJA POHOD NA LIGU ŠAMPIONA Zvezda izgubila i prošla dalje

Dušan Jovančić bio je strelac jedinog gola za Zvezdu u Finskoj (FOTO: Srdjan Stevanovic/Getty Images)

Crvena zvezda se plasirala u 3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona i pored poraza u revanšu druge runde na gostovanju Helsinkiju sa 2:1!

Zvezda je prošla dalje ukupnim rezultatom 3:2 usled pobede od 2:0 na svom terenu. U revanšu je odigrala dovoljno da dođe do borbe za plej-of za LŠ.

Istina, nisu crveno-beli blistali, ali na evropskoj sceni teško i da može da bude baš takvih izdanja.

Rezultat je ispred svega i Zvezda je uz poraz u Finskoj ispunila cilj. Sada je čeka Kopenhagen koji je odradio posao protiv Nju Seintsa, pa se okreće dvomeču sa danskim šampionom.

Sigurno da se ne radi o nepremostivoj prepreci, ali isto tako je najteži protivnik od početka sezone.

Zvezda je u revanšu gubila od Helsinkija, da bi Dušan Jovančić golom u 57. minutu otklonio sve dileme i overio prolaz dalje. U drugom minutu sudijske nadoknade došlo je do pada koncentracije što je kaznio Riski za konačnih 2:1.

MERIDIAN SELEKTOR – SKRATI SPISAK Izaberi idealnih 12 i osvoji vredne nagrade

Podsetimo, crveno-beli su odložili prvenstveni meč sa Voždovcem i u potpunosti se fokusiraju na Kopenhagen.

Prilično agresivno je Helsinki ušao u meč, borbeno i „visoko“, ali…

Opao je početni pritisak i Zvezda je brzo uspostavila ravnotežu. Bila je konkretnija i opasnija, ali bez mnogo pravih prilika.

Najčešće su crveno-beli kontrolisali ritam, što im je bilo i te kako bitno uz prednost sa Marakane.

U nekoliko navrata je lopta nezgodno odskočila na terenu sa veštačkom travom i neplanirano stvorila probleme gostima.

Delovalo je ponekad kao da Milunović i Babić ciljaju kako da izbace lopte, i bilo je evidentna razlika u odnosu na standardnu podlogu.

Pokušavali su domaći igrači da napadnu i izvrše inicijativu, drugačije su se ponašali nego u Beogradu, ali bez opasnijih šansi.

Najbolju je imala Zvezda u 12. minutu. Dobro je centrirao Rodić sa leve strane do Bena koji je sa šest-sedam metara glavom šutirao malo pored stative.

Orila se pesma „delija“ sa tribina i Zvezda je imala sjajnu podršku svojih navijača i u Finskoj.

Bilo je još nekoliko pokušaja šampiona Srbije u prvom poluvremenu…

SIVA PREMIJERA Zvezda i u Helsinkiju misli na Jovičića

Imali su Babić i Ben nekoliko polu-prilika, malo je nedostajalo i da borbeni Jevtović uđe u opasniju šansu na dodavanje Jovančića.

Do odmora je i Borjan imao dobru intervenciju prilikom pokušaja O’Šonesija, ali je nula ostala na snazi.

Mnogo više uzbuđenja bilo je u nastavku i po jednom su se brzo zatresle obe mreže. Helsinki je na najbolji mogući način počeo drugo poluvreme i poveo.

Posle nepunog minuta Dalstrom je iskoristio grešku Rodića na oko 25 metara i na ulasku u šesnaesterac matirao Borjana za 1:0.

Na sreću crveno-belih, nije dugo taj rezultat bio na snazi. Već u 57. minutu Zvezda je izjednačila i došla do 3:1 u ukupnom rezultatu.

Bio je to još jedan trenutak magije Marka Marina u akciji koju je započeo Ben. Kapiten gostiju pocepao je odbranu i sa leve strane u sredini pronašao Dušana Jovančića koji je uz malo sreće poslao loptu u mrežu za 1:1.

Kako je Zvezda došla do odgovarajućeg rezultata i pobegla ka 3. kolu kvalifikacija, tako je usporen ritam.

Opao je tempo tokom kojeg nije bilo većih šansi na obe strane. Jedino vredno pomena bili su maestralni potezi Marina, bilo je jasno da igra neki drugi fudbal od onog na koji smo navikli u Srbiji.

Na samom kraju greška koja u Evropi ne bi smela da se dešava… Dalstrom je gurnuo loptu ka Riskiju koji se ušunjao ispred Stojkovića i upisao strelce, ali Zvezda slavi prolazak u 3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona.

HELSINKI – CRVENA ZVEZDA 2:1 (0:0) – UKUPAN REZULTAT 2:3
Stadion: Telia arena.
Gledalaca: oko 8.000.
Sudija: Alan Bjeri (Švajcarska)
Strelci: Dalstrom u 46. i Riski u 90+2. za Helsinki, a Jovančić u 57. minutu za Crvenu zvezdu

Helsinki: Rudakov, Alho, Obilor, O’Šonesi, Rafinja (od 66. Luiz), Kairinen, Sinistera (od 77. Vananen), Riski, Dalstrom, Mensa, Tarasov (od 46. Vairinen).
Crvena zvezda: Borjan, Stojković, Babić, Milunović, Rodić, Kanjas (od 89. Degenek), Jovančić, Ben, Marin, Jevtović (od 74. Ivanić), Boaći (od 55. Pavkov).