Kad se Srbi zaigraju: Kataijev debi uspešan, Nikolić nastavio gde je stao (VIDEO)

Katai
BELGRADE, SERBIA - OCTOBER 09: Aleksandar Katai of Serbia in action during the FIFA 2018 World Cup Qualifier between Serbia and Austria at stadium Rajko Mitic on October 9, 2016 in Belgrade, . (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

Kakav lud početak sezone za Čikago Fajer! Izabranici Veljka Paunovića su u prvom meču u 2018. godini za 90 minuta prošli put od ponora do vrha i nazad u meču prepunom obrta. U centru pažnje su bili dvojica srpskih fudbalera, Aleksandar Katai i Nemanja Nikolić.

MLS sezona je počela prošlog vikenda, ali je Čikago svoj prvi meč odigrao tek sedam dana kasnije i malo je nedostajalo da velikim preokretom osvoje tri boda. Na Tojota Fildu je gostovao Sporting Kanzas Siti predvođen nekadašnjim igračem Tventea Felipeom Gutijerezom.

Gosti su već u prvom poluvremenu prilično lako stigli do vođstva od 2:0 i taj rezultat je bio na snazi sve do 70. minuta utakmice. A onda je usledio potpuni spektakl. Prvo je Bastijan Švajnštajger napravio dar-mar na ivici šesnaesterca Kanzasa i centrirao, a Katai je bio na pravom mestu da glavom postigne pogodak.

Počinje preokret. Samo nekoliko minuta kasnije, Katai je izveo korner sa leve strane, posle nekoliko odbitaka lopta dolazi do Nemanje Nikolića koji sa dva metra uspeva da ugura loptu u mrežu za izjednačenje. Već u 82. minutu bilo je 3:2 za Paunovićev tim, kada je ponovo Nikolić bio na pravom mestu u pravo vreme i sa samo nekoliko metara postigao svoj drugi gol.

Ipak, loša odbrana Čikaga je prevladala u odnosu na raspoloženi napad. Očajne intervencije defanzivaca i golmana Fajera značile su da je već u 86. minutu rezultat ponovo bio preokrenut, a Sporting se u Kanzas Siti vratio sa pobedom od 4:3.

Katai eksplodirao u nastavku

Katai
(copyright & photo: STARSPORT)
12.11.16 – Wales v Serbia, FIFA World Cup Qualifier 2018 – Aleksandar Katai of Serbia is challenged by Joe Ledley of Wales

Čikago je poprilično loše i metiljavo ušao u ovaj meč. Već od starta se videlo da neke stvari ne funkcionišu kako treba, jer Paunovićeva ekipa nije uspevala da poveže igru. To je nešto što je ovaj tim krasilo prošle sezone, ali u prvih 40 i kusur minuta je pas igra bila traljava i nesigurna, pa je u takvim uslovima bilo teško doći do gola Kanzasa.

To se odrazilo i na igru Kataija. Srbin je imao slobodu da menja strane sa Luisom Solinjakom, pa je čas bio na desnom, čas na levom krilu. Ipak, konkretnih poteza gotovo da nije bilo u prvom poluvremenu.

MLS SUBOTOM: KATAI U ČIKAGU OŽIVLJAVA KARIJERU

Katai je izgledao nervozno, često je odmahivao rukama nakon pogrešnih dodavanja, bilo svojih ili svojih saigrača, a jedini potez vredan pažnje bio je centaršut ka Nemanji Nikoliću.

Napadač je utrčavao na loptu ubačenu sa leve strane, ali nije mogao da ostvari kontakt sa sa njom, pa je ona završila u gol autu.

Ipak, u nastavku je to bilo daleko bolje. Katai je verovatno dobio jasnije instrukcije od Paunovića, te je bio vidno bliži golu protivnika.

Kao što iznad možete da vidite, u nastavku je momak iz Srbobrana bio konkretniji, bliži šesnaestercu rivala, a to se itekako osetilo i u igri celog tima. Kataijev prodor po levoj strani i dribling petom otvorili su mu prostor pri jednoj akciji, usledio je centaršut na drugu stativu, ali Solinjak neshvatljivo sa samo dva metra šutira pored gola.

Ipak, Katai se nije tu zaustavio pa je glavom postigao gol na asistenciju Švajnštajgeru. Prodori bivšeg igrača Vojvodine i Crvene zvezde su odjednom počeli da se ređaju, a veče je upotpunila Zlatna kopačka MLS lige.

Nemanja Nikolić = gol

Prosto je neverovatno koliko je fudbaler iz Sente sposoban da postigne gol. Zaboravite nivo liga u kojima je nastupao – Nikolić je jedan od najboljih finišera današnjice za koje Evropa „nije“ čula.

Kada budete pogledali golove koje je postigao u subotu uveče biće vam sve jasno. Nikolić je sada stigao do 26 golova od dolaska u MLS, a i dalje nijedan nije postigao izvan šesnaesterca. Povremeno deluje poput magneta da se lopta uvek odbije do njega, a on je onda brzo smešta u mrežu.

NEMANJA NIKOLIĆ – ZLATNA KOPAČKA MLS LIGE

I njegov stil igre to oslikava. Nikolić neće mnogo doneti timu u drugim segmentima igre. Neće juriti za defanzivcima da izvrši pritisak, neće se izvlačiti ka sredini terena da otvori prostor saigračima. Srbin sa mađarskim pasošem će stajati tamo negde visoko, između dva štopera i čekati momenat da krene u trk. Nebrojeno je puta hvatao protivničke odbrane uspavanim, a potom lagano rešavao situacije jedan na jedan.

Protiv Kanzasa je upotpunio preokret, ali ni on nije mogao da postigne golova koliko su njegovi saigrači na drugoj strani mogli da prime.

Zato je stigla potvrda da Čikagu itekako nedostaje igrača, pre svega na centralnim pozicijama u timu – golman, štoper i polušpic. Stizanje do plej-ofa neće biti lak zadatak, a bez poboljšanja na pomenutim pozicijam, taj zadatak delovaće veoma udaljeno…