GORDIĆ JUNAK Maksimalni Partizan posle 7 godina dobio Ritas

(FOTO: KK Partizan)

Košarkaši Partizana savldali su Lijetuvos Ritas kao gosti sa 61:66 u 3. kolu Evrokupa, a junak je bio Nemanja Gordić.

Izuzetno težak raspored ima Partizan i gostuje na čak pet od prvih šest mečeva. Drugi od tri zaredom bio je u Viljnusu protiv ekipe koju nije dobio na poslednjih šest utakmica zaredom.

Zato su crno-beli tražili prekid crne serije od oktobra 2014. i ujedno povratak na pobednički put posle prvog poraza u sezoni.

Rival kao da nije mogao da bude nezgodniji u ovom trenutku, iako su košarkaši Partizana lideri grupe D i ostali sa maksimalnih 3-0. Ipak, poslednji put su savladali Litvance u novembru 2012. (75:74) i sada je prekinut negativan niz.

Pored odličnog Vilija Mozlija, junak je svakako Nemanja Gordić! Pogodio je ključnu trojku na 27 sekundi pre kraja za treći trijumf u Evrokupu. I prvu ikada u Viljnusu.

Nije mogao Andrea Trinkijeri da računa na povređenog Rašona Tomasa, a nije igrao ni kapiten Novica Veličković zbog velike potrošnje na prehodnim duelima.

Centar Partizana Artjom Parahovski je pre početka utakmice dobio prigodan poklon od Ritasa, kluba čiji je dres nosio prošle sezone. I malo neočekivano našao se u startnoj petorci pored Voldena, Jaramaza, Zagorca i Jankovića.

I vrlo neizvesnu borbu vodili su srpski i litvanski klub najvećim delom meča… Ni domaćin ni gost nije imao dvocifrenu prednost!

Ritas je rezultatski kontrolisao prvu deonicu posle uvodnih 7:1, dok su crno-beli u prvom kvartalu trojke šutirali 1/7. Ipak, držali su korak najviše zahvaljujući raspoloženom Viliju Moziliju koji je bio odličan u oba pravca.

Ključna je potom bila serija 11-2 za preokret od 28:23 na 30:34 prilikom poluvremena. U nastavku su gosti imali period od skoro tri minuta bez koša, što Ritas nije umeo da kazni.

Žanis Pejners je odigrao 20 minuta na gostovanju Ritasu (FOTO: KK Partizan)

Usledile su trojka Pejdža, te poenterski doprinos Birčevića i Jankovića za maksimalnih 37:46! Umesto dvocifrene razlike, crno-beli su imali određene nerezonske poteze, pa je Ritas uzvratio serijom 11-0.

Ipak, košarkaši Partizana su u plusu ušli u poslednju četvrtinu – 48:50. Prednost su čuvali Zagorac, Pejdž i odlični Mozli, dok je Gordić pogodio važan šut da odbije prilazak rivala za 56:60 na 2:20 do kraja.

Prokockao je Volden bitan napad, imali su i sreće potom gosti u odbrani, dok je Gordić promašio trojku posle koje je usledio 13. ofanzivni skok. Zagorac je uhvatio tu loptu na ulasku u poslednji minut, ali je nije pretvorio u pogodak.

Nije Ritas došao do egala, jer je Kajris imao polovičan učinak sa penala, što je kaznio Gordić trojkom za 59:63 na 27 sekundi do kraja. Bila je to nedostižna razlika jer je Markus Pejdž slobodnim bacanjima sačuvao prednost za vrlo bitnu pobedu i 3-0 u Evrokupu.

LIJETUVOS RITAS – PARTIZAN 61:66 (18:17, 12:17, 18:16, 13:16)
Hala: Simens arena – Viljnus. Gledalaca: 4.123. Sudije: Difala, Kartal, Lavrukin.

Lijetuvos Ritas: Sirvidis 2, Bickauskas, Gidraitis, Holovej 5, Kruz 15, Ehodas 2, Girdziunas 3, Bendzius 15, Blaževic 4, Kajris 10, Berstou 5, Butkevičius.
Partizan: Volden 7 (6 skokova, 2 asistencije), Zagorac 7 (6sk, 2as), Pejdž 17, Gordić 13 (6sk, 7as), Parahovski, Jaramaz, Miletić, Veličković, Birčević 5, Janković 4 (4sk), Pejners 2, Mozli 11 (7sk).

NBA 2019/2020 | Kako je Luka Dončić oduševio Amerikance, Dražen i Đorđević, Novicki i 11 Maradona