IZNENAĐENJE U KAUNASU Zvezda slavi odbranu, Lorenca i Berona

Košarkaši Crvene zvezde slavili su u Kaunasu (FOTO: KK Crvena zvezda)

Košarkaši Crvene zvezde napravili su podvig i pobedili Žalgiris rezultatom 59:61 u Kaunasu, u okviru 10. kola Evrolige.

Srpski i ABA prvak ipak nije poražavajuće završio ciklus od četiri meča u sedam dana. U bukvalno smislu, jer je mogao da izgubi sve četiri utakmice, ali je došao do prvog evroligaškog slavlja u gostima ove sezone.

I u Kaunasu su crveno-beli bili često bez ideje u napadu! I to postaje hroničan problem za koji rešenje baš i nije na vidiku… Međutim, Zvezda je prekinula seriju od tri vezana poraza posle dramatične završnice, dok je Žalgiris izgubio i četvrti meč zaredom.

Odluka je pala u dramatičnoj završnici, u poslednjem minutu! Košarkaši Zvezde su odličnom odbranom došli u priliku da slavi, a to su zatim učinili posle koša sjajnog Lorenca Brauna 15 sekundi pre kraja i penalom Berona.

Utakmica vrla slična onoj sa Asvelom u Areni, samo su sada crveno-beli trijumfovali za najavu boljih dana i izlazak iz krize.

Mnoge akcije svodile su se na individualna rešenja… Imao je Lorenco Braun dva-tri dobra prodora ali i isto toliko nepreciznih polaganja.

Odlično je Bili Beron ušao u meč, ali samo on, pa je Zvezda bila na njegova četiri poena za četiri minuta. U tom periodu je i ušla u bonus, i to uz dve lične kapitena Lazića.

Pogocima američkog beka, odnosno Odža i Dobrića jurila je prednost od početka. Imala je Zvezda u finišu prve četvrtine priliku da nešto više zaprete, da nije bilo greške poput greške Fajea u vođenju lopte.

Već početkom drugog perioda skupila je i četiri izgubljene lopte… Ipak, zategla je odbranu što je više mogla, pa najveća prednost Žalgirisa nije bila veća od uvodnih plus sedam.

RIVERS U LITVANIJI Žalgiris se pojačao pred duel sa Zvezdom!

Odbrana je bila Zvezdin zaštitni znak, posle nje je stizao i ofanzivni benefit, i tako je bilo i u Kaunasu. Punih šest minuta držala je domaćina na samo jednom pogotku iz igre i serijom 8-0 došla do preokreta.

Glavni doprinos dali su Kuzmić i Lorenco sa po 2+1, te Dobrić za 25:26. I opet odbrana, i odbrana, i Zvezda je uspela da ostane u plusu do kraja poluvremena. Lorenco je ubacio i trojku, i čudnim dodavanjem pronašao Davidovca za još čudniji koš i 31:33 prilikom predaha.

Sveli su gosti iz Beograda litvanskog velikana na samo 10 poena za četvrtinu i to je bilo ključno!

Žestoka i neizvesna borba vodila se i u nastavku… Imala su košarkaši Zvezde i plus šest (31:37) na šta je Žalgiris odgovorio serijom 7-0, nakon čega je viđena rezultatska klackalica.

Igralo se dugo u ritmu koš za koš, u kojem je Faje uhvatio dve i te kako važne lopte u dva vezana napada. I to posle promašaja Dženkinsa koga ni na ovom meču (generalno) nije slušao šut (2/7 za dva, 0/3 trojke).

Prilično ljut bio je trener Žalgirisa Šarunas Jasikevičijus jer je njegov tim ušao u posledni kvartal sa minusom – 46:47. Kada je bilo možda i najpotrebnije, proradio je popularni „Đenka“.

Vezao je dve „duge dvojke“, dok je litvanski tim nizao promašaje i prodate lopte! Nije Zvezda to znala dugoročno da kazni boljim ofanzivnim rešenjima, pa je Milaknis sa 10 metara pogodio trojku za 56:53, uz zvuk sirene za istek napada.

Na to se nadovezalo i prvo promašeno slobodno bacanje srpskog i ABA šampiona, tek u 36. minutu, do tada odličnih 14/14! Ipak, borbeni Faje i Odžo pobrinuli su se za egal (56:56), ali je pomenuti tandem prokockao baš važan napad na manje od 100 sekundi do kraja. Pre toga je Beron promašio iz teške pozicije posle ofanzivnog skoka nakon promašaja Dženkinsa.

I šta se onda dogodilo pri vođstvu Žalgirisa 58:56?! Domaćin je promašio dva napad preko Lendejla, Faje pogodio dva penala, da bi Zvezda opet bila nesigurna u napadu. Beronu je ispadala lopta, Dženkins je promašio, ali je Braun uhvatio njegov promašaj i pogodio za 58:60 na 15 sekundi do kraja.

Drama je dostizala vrhunac… Grigonis je promašio prvi penal, pa drugi namerno koji je ponovljen zbog ranijeg ulaska Dženkinsa u reket. Ponovljeno drugo slobodno bacanje je ubacio na šest sekundi pre kraja, da bi i Beron imao polovičan učinak – 59:61! Ostale su četiri sekunde, Lekavičijus je pretrčao na polovinu gostiju i promašio trojku!

Pobeda ide na Mali Kalemegdan, treća ove sezone u Evroligi, i to prva na gostujućem parketu! Najefikasniji bili su pomenuti Beron sa 14 i Lorenco Braun (5 skokova, 3 asistencije) sa 12 poena. Dvocifreni u Žalgirisu bili su Ulanovas i Grigonis sa po 11, te Lendejl sa 10.

NI „D“ OD DERBIJA Pešić na +26 protiv Obradovića, CSKA pao u Španiji!