Luka Jović – Ajntrahtova super izmena ne gubi njuh za gol

0
Luka Jović
WOLFSBURG, GERMANY - JANUARY 20: Luka Jovic of Frankfurt celebrates after scoring his team's third goal during the Bundesliga match between VfL Wolfsburg and Eintracht Frankfurt at Volkswagen Arena on January 20, 2018 in Wolfsburg, Germany. (Photo by Ronny Hartmann/Bongarts/Getty Images)

Kada pogledate listu strelaca nemačke Bundeslige, prvo što ćete primetiti jeste neverovatan učinak Roberta Levandovskog i njegovih 17 golova u 18 nastupa. Potom će vam oko pobeći na Islanđanina Alfreda Finbogasona, pošto je napadač Augsburga neočekivano treći strelac lige.

Ono što će vam promaći jeste učinak Luke Jovića, nekadašnjeg napadača Crvene zvezde, a danas igrača Benfike na pozajmici u Ajntrahtu iz Frankfurta. Možda je to i logično jer su 23 fudbalera u Bundesligi ove sezone postigla više golova od momka iz Bijeljine. Međutim, nijedan od njih nije na terenu proveo tako mali broj minuta kao Jović.

Jović koristi svaki centimetar

Ajntraht je u petak uveče na svom terenu savladao Borusiju Menhengladbah sa 2:0. Kevin Prins Boateng je tik pred odlazak na odmor doveo domaće u vođstvo, a ulazak Luke Jovića sa klupe se u tom trenutku još nije ni nazirao. Srbin je na teren kročio u 82. minutu, a za to vreme uspeo je da postavi konačan rezultat i dobije žuti karton.

Naravno da je taj žuti karton bio posledica skidanja dresa nakon što je levicom sa oko 12-13 metara uspeo da pronađi dalji donji ugao gola Gladbaha i zatrese mrežu po četvrti put u sezoni. Pobeda je u poslednjem minutu meča bila zapečaćena, a ovaj Jovićev pogodak rekao je mnogo štošta o njemu.

Jović
FRANKFURT AM MAIN, GERMANY – JANUARY 26: Luka Jovic of Frankfurt scores his team’s second goal during the Bundesliga match between Eintracht Frankfurt and Borussia Moenchengladbach at Commerzbank-Arena on January 26, 2018 in Frankfurt am Main, Germany. (Photo by Alex Grimm/Bongarts/Getty Images)

Stigla je potvrda da je Srbin postao super izmena Nika Kovača, koristivši svaki ukazani minut i svaki dopušteni centimetar prostora da postigne gol. Jer, možda četiri gola ne zvuče kao mnogo, ali Jović je u 10 bundesligaških nastupa skupio ukupno 271 minut, odnosno tri cele utakmice.

Jojić budi Jarčeve: Keln na krilima Srbina juriša ka opstanku

Zanimljivo je da od svih igrača sa četiri ili više postignutih golova u Bundesligi nijedan nije proveo manje od 700 minuta na terenu, čak dva i po puta više vremena od Jovića.

U takvoj raspodeli minutaže, nesuđeni član zlatnih Novozelanđana je pokazao da ume i da može, da će uvek ukazanu priliku svojim saigračima uzvratiti postignutim golom. Ovaj četvrti je sve to sumirao, pošto je Jović akciju završio udarcem u prvom momentu dobijenog prostora. Pravi napadači to tako rade.

Samo Marvin Hic zna kako ga je zaustaviti

Luka Jović
Mapa šuteva Luke Jovića u Bundesligi. Zeleno – gol, plavo – odbranjen šut, crveno – promašaj, ljubičasto – blokiran udarac. Izvor: understat.com

Kada iz ove perspektive pogledamo kompletnu Jovićevu sezonu, jasno je da mu je gol „u krvi“. Za pomenuti 271 minut na terenu, uputio je ukupno 10 udaraca ka golu protivnika, a svaki je stizao iz unutrašnjosti šesnaesterca. Od tih deset udaraca, čak pet ih je išlo u okvir gola.

Zanimljivo, samo jedan njegov šut bio je odbranjen, pre više od četiri meseca, u porazu Ajntrahta od Augsburga. Marvin Hic možda jeste jedini golman kojem je to do sada pošlo za rukom, ali baš tog dana je Jović i postigao svoj prvi gol u Bundesligi.

Ajntrahtu sledi meč upravo sa Augsburgom! Hoćemo li ponovo videti gol Jovića?

Tako dolazimo do brojki od nestvarnih 40 odsto uspešno realizovanih šuteva i postignutog gola na svakih 67.75 minuta provedenih na terenu. Toga bi se postidela i mnogo zvučnija imena, ali činjenica je da ta imena i dobijaju više prilika za igru. Jović trenutno nema taj luksuz jer u njegovom timu odlično igra Sebastijan Haler, napadač sa osam golova pored svog imena.

Ipak, ostaje činjenica da je sa značajno manje minuta na terenu Jović postigao više golova od Arjena Robena, Kristijana Pulišića, Džejmsa Rodrigesa, Andreja Jarmolenka