MLS subotom: Faktor Vejn Runi i ludi derbi Njujorka

Runi MLS subotom
(Photo by Patrick McDermott/Getty Images)

U serijalu MLS subotom imate priliku da se bolje upoznate sa severnoameričkom fudbalskom ligom. Najpoznatija „soker“ liga na svetu postaje sve jača i postepeno privlači sve više pažnje skeptičnih navijača naviknutih na evropske fudbalske lige.

Zato smo odlučili da vam od ove sezone približimo MLS ligu, učinimo je zanimljivijom za one koji nisu imali prilike da je detaljnije prate. Tamo su trenutno prisutni Veljko Paunović, Nemanja Nikolić i Aleksandar Katai. Tu su i zvezde poput Đovinka, Davida Vilje, Bastijana Švajnštajgera, Vejna Runija…

Stoga, u prilici ste da povremeno čitate tekstove iz serijala „MLS subotom“, a teme će biti najrazličitije – od analiza aktuelnosti do bližeg upoznavanja sa ponekad dosta komplikovanim sistemom takmičenja.

MLS subotom

Runi zaludeo Vašington na putu ka plej-ofu!

MLS klubovi u poslednje dve sezone započinju novi trend. Većina klubova okreće se mladim talentovanim fudbalerima iz Južne Amerike. Stigao je veliki broj igrača iz zemalja poput Argentine, Brazila, Venecuele, Paragvaja…

Ipak, ova sezona potvrđuje da stari trend MLS-a – dovođenje evropskih zvezda u njihovim poznim igračkim godinama – nije nužno loša stvar za ligu. Ranije se smatralo da takvi potezi omalovažavaju ligu i čine da je navijači ne shvataju ozbiljno.

I ne čudi, kada su dolasci Stivena Džerarda i Frenka Lamparda bili veliki promašaji LA Galaksija i Njujork Sitija. Međutim, treći član generacije engleskih fudbalera od koje se mnogo očekivalo, a malo dobilo, ostvaruje daleko veći uticaj brzo po svom dolasku u klub.

Radi se o Vejnu Runiju. D.C. Junajted je bio upadljivo najgori tim MLS-a, gledajući obe konferencije. Otkako je čuveni ‚‚Šrek“ došao u američku prestonicu, na Audi Fildu je sve procvetalo.

D.C. Junajted je pre dolaska Runija na 14 mečeva u ligi zabeležio tek dve pobede. Uz to su ostvarili i pet remija i čak sedam poraza, osvajajući u proseku 0.79 bodova po meču. Runijev dolazak je uneo elan u tim, klub se preselio na potpuno novi stadion i sada je borba za plej-of itekako živa.

ZAŠTO BI TOMAŠ REPKA MOGAO U ZATVOR?

Sa Runijem u timu, D.C. ima pet pobeda, jedan remi i dva poraza na osam mečeva. Prosek? Tačno dva boda po meču. Situacija je takva da ekipa iz Vašingtona i dalje zaostaje šest bodova za šestom pozicijom na Istoku, poslednjom koja vodi u plej-of.

Velika olakšavajuća okolnost je ta što je D.C. odigrao 22 meča, čak četiri manje od šestoplasiranog Montreal Impakta. ‚‚Efekat Runi“ je očigledan, a njegova tri gola i tri asistencije za 577 minuta na terenu to i potvrđuju. Runi je odmah postao i prvi kreator tima, stvarajući 2.2 šanse za gol na 90 minuta.

David Vilja spasilac u ludom derbiju Njujorka

U četvrtak je odigran novi derbi Njujorka. Utakmica koja do pre tri i po godine nije postojala sada raste u sve veći spektakl. Njujork kao Njujork, dovoljno je veliki za mnogo toga, pa tako i za dva MLS tima u istom gradu. Doduše, Njujork Red Bulsi igraju u Nju Džersiju, Sitijevi navijači će to uvek istaći u prvi plan.

KLADI SE NA MLS, GOLOVI PLJUŠTE NA SVE STRANE!

Ni ovoga puta nije nedostajalo uzbuđenja. Bredli Rajt Filips je doveo Bikove u 37. minutu, da bi Eloi Amagat iz ekipe Njujork Sitija dobio crveni karton samo tri minuta kasnije.

To nije smetalo Davidu Vilji da ponovo bude spasilac. Postigao je gol za 1:1 početkom drugog poluvremena, da bi njegov saigrač Ebenezer Ofori takođe zaradio isključenje. Poslednjih 20 minuta Siti je igrao sa devet igrača, Red Buls su imali 17 šuteva na gol, od toga šest u okvir. Napadali su i napadali, ali nije vredelo.

Njujork Siti je izdržao i proslavio ovaj bod kao veliki trijumf nad velikim rivalom.