NBA istorija: 10 poraza sa najvećom razlikom

0

Tek što smo uvrstili Memfis u neke od najvećih razočarenja tekuće NBA sezone, ekipa Grizlija se potrudila da taj utisak pojača najgorim izdanjem u 23 godine dugoj istoriji franšize.

Utakmica koju je Memfis izgubio od Šarlota (140:79) biće zapamćena po čak tri negativna klupska rekorda. Pre svega, to je najteži poraz od osnivanja; nikada ranije Memfis nije primio toliko koševa; zabeležen je najgori niz poraza od ekipa iz Istočne konferencije (15)! Razlika od 61 poena je šesta najveća koja je ikada ostvarena u NBA!

To nas je navelo da se podsetimo nekih od mečeva u kojima je jedna od ekipa bukvalno počistila onu drugu sa parketa.

Klivlend – Majami 148:80 1991/92

Najveću razliku je ostvarila generacija Konjanika koju su predstavljali Džon ,,Hot Rod“ Vilijams, Kreg Ilo, Brad Doerti, Mark Prajs i ostali. Utakmica je odigrana u Klivlendu, a Konjanici su iz igre šutirali neverovatnih 57%. Sa druge strane, Majami su u drugom poluvremenu sveli na samo 27 poena što su sami nadmašili u svakoj pojedinačnoj četvrtini!

Indijana – Portland 1997/98 124:59

Kako je ekipa u kojoj su tada igrali Dejmon Stoudemajer, Rašid Valas i Ajzeja Rajder uspela da ubaci samo 59 koševa, niko ne može da objasni. Portland je realizovao samo 24 od 72 šuta, od čega je četvrtinu pogodio Valas. Odbrana Indijane ih je u svakom delu igre spustila na ispod 20 poena, dok je sama imala procenat iz igre 63%.

Šta nas je razočaralo u NBA od početka sezone

Tada su za Pejserse između ostalih igrali Redži Miler, Trevis Best, Antonio Dejvis, Kris Malin, Mark Džekson, Džejlen Rouz, Rik Smits.

Los Anđeles Lejkers – Golden Stejt 162:99 1971/72

U sadašnjem rasporedu snaga ovako nešto je teško zamislivo, ali u vremena kada su za Lejkerse igrali Vilt Čemberlen i Džeri Vest bilo je itekako moguće. Lejkersima je to bila prva NBA sezona od preseljenja iz Mineapolisa, a na kraju koje su postali i šampioni. Osam košarkaša Jezerdžija je postiglo dvocifren broj poena, a u tri četvrtine domaći su dali više od 40 koševa.

Golden Stejt – Sakramento 153 – 91 1991/92

Iako je uoči te utakmice Golden Stejt zamenio Miča Ričmonda, verovatno svog najboljeg košarkaša, Ratnici su koš Sakramenta napunili do vrha. Ričmond je prosleđen upravo Kraljevima, ali nije mogao da nastupi na toj utakmici i pomogne novom klubu da izbegne blamažu. Golden Stejt je iz igre šutirao čak 57%, a ubedljivo najbolji je bio Kris Malin (15/22).

Sirakuza – Njujork 162:100 1960/61

Utakmica sa najstarijim datumom među prvih deset ,,čišćenja“ u NBA se odigrala u decembru 1960. godine, a domaćin je bila Sirakuza. Ekipa se kasnije preselila u Filadelfiju, ali joj ova pobeda ostaje upisana kao rekordna. U tadašnjem sastavu su se nalazile neke od legendi lige kao što su Hal Grir, Dolf Šejz i Dejv Gembi.

Milvoki – Detroit 143:84 1978/79

Klub za koji sada igra Adetokumbo ne spada u one koji danas predstavljaju posebno veliku silu. Najbolje godine franšize su sedamdesete prošlog veka, na početku kojih su osvojili jedini NBA prsten (1971). Nekoliko godina kasnije su se svrstali na ovakvu listu pobedom protiv Detroita što im je za sada klupski rekord.

Dirkenštajn, prvi Evropljanin u „besmrtnoj“ NBA petorci

Najbolji pojedinci tadašnjeg sastava su bili Markiz Džonson, Erni Granfeld i Junior Bridžman.

Golden Stejt – Indijana 150:91 1976/77

Ratnici okupiraju čak dva mesta na listi deset najubedljivijih pobeda u NBA. Indijana takođe, ali u drugom slučaju kao ekipa koja je izgubila sa velikom razlikom. Za Golden Stejt su tada igrali legendarni Rik Beri, potonja zvezda Boston Seltiksa Robert Periš, kao i sjajni defanzivac Džamal Vilks.

Denver nastavlja seriju gostovanja. Može li da iznenadi Vašington?

Beri je bio najefikasniji sa 28 ubačenih koševa u susretu u kojem su Ratnici na parket izvodili sve osim dvojice košarkaša.

Denver – Nju Orlinz 121:63 2008/09

Ova utakmica je bila najsvežiji primer do katastrofe Memfisa, ujedno i jedina u kojoj je gost ,,počistio“ domaćina. Razlika je i u tome što je bila deo plej-of serije, a ne ligaškog dela sezone. Denver je tada imao odličan sastav u kome su se nalazili Karmelo Entoni, Kenjon Martin, Nene, Čonsi Bilaps, Kris Andersen, a koje je sa klupe predvodio čuveni Džordž Karl.

Pored ubedljivog trijumfa u toj utakmici, Denver je i seriju završio kao ukupni pobednik rezultatom 4:1.