NOLE, ŠAMPIONE! Novak, Federer i odbrana Vimbldona u epskom finalu

0
Nole je osvajanjem Vimbldona stigao do 16. grend slem titule (FOTO: Matthias Hangst/Getty Images)

Novak Đoković osvojio je petu titulu na Vimbldonu, pošto je u finalu pobedio Rodžera Federera sa 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3).

Neverovatna drama! Najduže finale u istoriji Vimbldona!

Borba modernih gladijatora koji su odigrali neverovatan meč! Za prepričavanje, da se kaže „sećaš se onog finala 2019. godine između Noleta i Rodžera, kada su ‘tukli’ lopticu skoro pet sati“.

Kapa dole šampione (Photo: Matthias Hangst/Getty Images)

Prvi put u istoriji meč na Vimbldonu rešen je u taj-brejku petog seta posle 12:12 u gemovima! Na kraju – aplauzi obojici za iscrpljujuću borbu, nešto jači Noletu za slavlje prilikom odbrane trona.

TENISKA PARADA Kad se maestro Đoković pretvori u Bekera

Spasao je Nole u petom setu dve meč lopte i onda 45 minuta kasnije, u pomenutom istorijskom taj-brejku, došao do velikog trijumfa iskoristivši svoju prvu šansu da osvoji peti trofej najprestižnijeg turnira.

Bila su obojica tenisera sigurna na svoj servis tokom uvodnog dela susreta. Najveći problemi za Đokovića su viđeni u četvrtom gemu, kada je Švajcarac imao brejk loptu, ali se svetski broj izvukao i dobio taj gem.

Kako je meč odmicao borba je bila sve veća, igrači su udarali lopticu sve jače. Federer je često izlazio na mrežu i uglavnom bio uspešan.

Sjajni udarci su viđeni sa obe strane (Photo: Matthias Hangst/Getty Images)

Imao je i Novak nekoliko spektakularnih poena. Sve to je bilo dovoljno da odluka o pobedniku prvog seta bude donešena u taj-brejku.

Bolje je naš as počeo 13. gem. Napravio je prvi mini brejk, poveo je sa 3:1, ali se nakon toga razigrao Federer. Usledila su četiri vezana poena za trećeg tenisera sveta, koji je došao od vođstva sa 5:3.

Delovalo je tada će Rodžer doći do prednosti u setovima, no uzvratio je ekspresno Srbin i sada je on serijom od četiri vezana poena poveo i stigao na dva koraka do odbrane titule.

Švajcarac juri deveti trofej na Vimbldonu, a Nole će pokušati da dođe do petog (Photo: Matthias Hangst/Getty Images)

Očekivalo se da će Nole u drugom setu biti još agresivniji kako bi se još više primakao pobedi. Ipak, desila se potpuno suprotna situacija od toga.

Federer je pregazio aktuelnog branioca trofeja sa 6:1. Pogađao je iz svih pozicija i forhendom i bekendom, volejima, dok sa druge strane Đokoviću ništa nije polazilo za rukom.

U jednom momentu je čak i proklizao, ali na svu sreću nije došlo do povrede.

Trenutak kada je Novak proklizao (Photo: Matthias Hangst/Getty Images)

Pokušao je Nole na sve načine da se vrati u drugi segment. No imao je Švajcarac rešenje za svaki potez našeg asa.

Na kraju Federer je napravio čak tri brejka, a ovako ubedljivo nije dobio set protiv Srbina još od finala Sinsinatija 2012. godine kada je bilo 6:0.

Bravo Nole! Svetski broj jedan se nalazi na set od odbrane trofeja. Dobio je naš as treći set sa 7:6(4), koji je bio identičan kao prvi.

I jedan i drugi igrač su bili sigurni na sopstveni servis. Bilo je ponovo nekoliko izvrsnih udaraca sa obe strane, između ostalog zato su tu gde jesu.

Ali moglo je sve da ode na stranu Švajcarca u devetom gemu kada je imao set loptu. Ipak, spasao je to Đoković pa je opet odluka morala da padne u taj-breku.

Nole kada dobije prvi set protiv Federera uglavnom dobija meč (Photo: Laurence Griffiths/Getty Images)

Isto kao u prvom delu meča i u ovom je bolji bio osvajač četiri Vimbldona do sada. Poveo je Srbin sa 5:1, Rodžer je osvojio tri vezana poena, ali je to bilo sve od njega.

Ajde Nole, još samo jedan set, možeš ti to!

Ipak, nije svetski broj jedan uspeo u četvrtom setu da dođe do trijumfa, tako da će odlučujući peti dati odgovor na pitanje ko osvaja Vimbldon.

Prva četiri gema su protekla u potpuno izjednačenoj igri, a onda je Federer napravio prvi brejk, a potom još jedan i poveo sa 5:2. No, nije se Nole predavao.

Posle dva sata i 47 minut naš as je došao do prve brejk šanse na ovom meču. Niju je iskoristio, ali je je odmah došao do nove i tu je pretvorio u gem. To ipak nije bilo dovoljno za veliki preokret pa će peti set odlučiti pobednika.

Treba napomenuti i da je u četvrtom delu meča viđena i najduža razmena od čak 35 poena, što i nije baš svojstveno za mečeve na travi.

TAKO JE, ŠAMPIONE!

TO JE TO! Novak je došao do pete titule na po mnogima najvećem teniskom turniru na svetu – Vimbldonu. Dodao je gas u petom setu svetski broj jedan i uspeo je da odbrani trofej.

Nole je uspeo da slomi otpor sjajnog Federera (Photo: Clive Brunskill/Getty Images)

Na sreću Noletovih fanova to se i desilo. Đoković je pri rezultatu 2:1 zapretio Švajcarcu. Nije naš as iskoristio čak tri prlike da rivalu oduzme servis, a kada to propustite protiv Federera na travi, obično ne bude dobro.

Ipak, na svu sreću sada to nije bilo kobno po Novaka. Već u narednom gemu Federera nove šanse za brejk je imao Đoković i sada taj poklon nije propustio.

Istina već u narednom je treći igrač na ATP listi imao priliku da uzvrati. Ipak, 32-godišnji Beograđanin je spasao prvu brejk šansu, ali ne i drugu, jer je poslao forhend malo iznad linije.

Nije gubitak gema pokolebao Noleta. Dobio je relativno lako naredni, iako su viđena dva spektakularna drop šota švajcarskog tenisera.

A onda sjajan 11. gem. Kao da je duh Borisa Bekera ušao u Đokovića, vidi se da su sarađivali. Imao je Federer prednost 15:30, a onda se Nole bacio poput svog nekadašnjeg trenera i tako nije dozvolio rivalu da dođe do brejk šanse.

Na kraju je gem mirno priveo kraju, te ponovo došao u situaciju da napadne servis Švajcarca.

Imao je Đoković kakvu-takvu šansu da reši meč. Igralo se na razliku u gemu Federera, ali je ipak odličnim servisom izjednačio na 6:6. Ovo je ujedno peto vimbldonsko finale da je došlo do toga da se igra na razliku, a treći put je njegov akter 37-godišnjak iz Bazela.

Prvi je nažalost poklekao Srbin. Delovalo je da će Đoković dobiti lak gem. Vodio je naš as sa 30:0, ali onda je uz nekoliko grešaka i odličnim pasing šotom Švajcarac osvojio četiri vezana poena i došao do velikog koraka ka trofeju.

Federer je u petom setu prvi stigao do brejka (Photo: Laurence Griffiths/Getty Images)

Au, šta se desilo u 15. gemu. Imao je Federer sve u svojim rukama. Njegovi navijači su već videli deveti trofej Vimbldona u njegovim rukama, ali šta se nakon toga desilo sa Noletom.

Vodio je treći igrač planete sa 40:15, a onda pasing šot našeg asa, nekoliko grešaka Švajcarca i vraćen brejk, veliki brejk, brejk vredan trofeja.

U narednom gemu je to sampouzadnje koje je stekao iskoristio da ponovo povede u petom setu.

Dva sledeća gema nisu donela veliko uzbuđenje. I jedan i drugi igrač su bili sigurni kada su servirali.

Opet je naš as poveo sa 11:10. Ovaj meč je postalo najduže finale Vimbldona, a trajao je četiri sata i 57 minuta. Pre njih su Nadal i Federer 2008. godine odigrali meč koji je trajao četiri sata i 48 minuta. Tada je Rodžer izgubio duel na tom turniru posle 41. pobede.

Strašan meč su odigrali Đoković i Federer (Photo: Laurence Griffiths/Getty Images)

Strašan 23. gem. Spasao je Đoković dve brejk lopte. Uspeo je u teškim situacijama Novak da pronalati prava rešenja uprkos tome što su i on i Federer na izmaku snage.

Švajcarac je lako dobio naredni gem. Odluka o pobedniku je bila doneta u prvom taj-brejku petog seta u istoriji Vimbldona koji se igra pri rezultatu 12:12.

U njemu se bolje snašao Đoković. Napravio je mini brejk kod rezultata 1:1 i tu prednost je održao do kraja iako je u jednom momentu i proklizao, ali na svu sreću nije se desilo ništa bitno.

ŠAMPIONE SVAKA TI ČAST. POKAZAO SI KOLIKO SI VELIKI!

Novak sada ima 16. grend slem titula, četiri mu nedostaju da stigne Federera, a dva Nadala.