Novicina magija, čvrstina i srce na terenu savladali mlaku Zvezdu, Partizan je uzeo prvi trofej!

Partizan Partizana

Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu u finalu Kupa Radivoja Koraća rezultatom 81:75. Najbolji u taboru osvajača prvog trofeja u sezoni bili su kapiten Novica Veličković i plejmejker Najdžel Vilijams-Gos.

Crvena zvezda je meč otvorila jako mlako, u odbrani nije bilo dovoljno zalaganja i Partizan je to iskoristio. U celom prvom poluvremenu crveno-beli nisu delovali dovoljno motivisano, na oba kraja terena. Zvezda već neko vreme ima problema sa odbranom, pa je tako u prvih 20 minuta primila 50 poena, što se na kraju ispostavilo kao ključna prednost tima Nenada Čanka.

Partizan je sa druge strane bio maksimalno agresivan i čestim faulovima i grubom igrom je potpuno sasekao ritam napada protivnika. Kada prvi šutevi ključnim igračima Zvezde nisu upali, samopouzdanje je palo i do kraja meča tim sa Malog Kalemegdana se u napadu oslanjao na individualne akcije.

Novica Veličković je još jednom pokazao da je najbolji kada je najpotrebnije, a Crvena zvezda je dopustila da se Najdžel Vilijams-Gos i on razigraju.

Ovom pobedom se Partizan iskupio svojim navijačima za loše igre u ABA ligi i to što nisu uspeli da ostvare plasman među najbolja četiri tima. Sa druge strane ovo je prvi veliki poraz Crvene zvezde i trenera Dušana Alimpijevića. Ovaj trofej se svakako očekivao u vitrinama i verovatno će posle poraza biti preispitivanja ovog tima.

TOK MEČA:

Fantastično je meč otvorio Partizan. U trenucima kada ih je išao šut još bitnije je bilo šta su radili na drugom kraju terena. Prva četvrtina u finalu kupa je sigurno najbolja defanzivna deonica u ovoj sezoni za ekipu Nenada Čanka.

Zvezda je u uvodnih deset minuta samo jednom pogodila iz igre! Ako se zakucavanje Dangubića u petoj sekundi meča može nazvati pogotkom. Samo devet postignutih poena, naspram protivnikovih 25 pokazali su pravac u kom će se meč odvijati.

Prednost stečenu u prvih deset minuta Partizan je znao da nadogradi u narednih deset. Dobio je i drugu četvrtinu, u kojoj su se konačno malo razigrali i crveno-beli. Bilo je više poena a na veliki odmor se otišlo sa rezultatom 49:31!

Odmah na početku treće četvrtine Dangubić je pogodio trojku iz ćoška. Veoma bitan momenat jer je nakon izlaska iz svlačionice najavio ono što su navijači Zvezde i očekivali. Već sredinom trećeg perioda Zvezda je prišla na jednocifrenu razliku.

Bili su crveno-beli i na minus pet ali se u poslednjih deset minuta ipak ušlo sa dvocifrenom razlikom. Konsolidovao se Partizan i vratio prednost na deset poena. Ono što je već tada moglo da muči Nenada Čanka je broj ličnih grešaka njegovih igrača.

Dušan Alimpijević je konačno u trećoj četvrtini sastavio dobitnu petorku. Menjao je manje nego u prvih 20 minuta i to je dalo rezultat. Kao da je prijala pauza igračima beogradskog evroligaša koji su konačno uspeli da dobiju jednu četvrtinu i da liče na sebe.

Crvena zvezda je uspela da napravi seriju na startu četvrte četvrtine, Lesor je ukrao dve lopte i uspeo da dovede crveno-bele na tri poena razlike. Na samom startu Andrić je završio meč zbog pet penala, ali to nije zaustavilo crno-bele.

Partizan je individualnim akcijama, poenima Najdžela Vilijamsa-Gosa i poenima sa linije slobodnih bacanja uspeo da zaustavi napade Crvene zvezde. Na kraju je ključne poene postigao Đorđe Gagić horogom preko Matijasa Lesora.