Papanikolau i Kleber uz zvuk sirene, Satoranski vodi Čehe na Svetsko prvenstvo

BELGRADE, SERBIA - JULY 05: Tomas Satoransky of Czech Republic scores during the 2016 FIBA World Olympic Qualifying basketball Group B match between Latvia and Czech Republic at Kombank Arena on July 05, 2016 in Belgrade, Serbia. (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

Srbija je ubedljivo savladala Estoniju (91:65), a pored duela u dvorani „Aleksandar Nikolić“, odigrano je još pet utakmica u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini 2019. Grčka i Nemačka su zadržale maksimalan učinak, a Češka je otklonila sve dileme oko plasmana na Mundobasket.

Rusija je u Podmoskovlju savladala Bugarsku nakon neizvesne utakmice (77:73). Gosti su se pokazali kao tvrd orah, pa je Aleksej Šved morao da pogura Zbornaju. Zvezda Himkija je postigla 22 poena, a pratio ju je Sergej Karasjov sa 13 pogodaka. U redovima Bugarske, najistaknutiji igrač bio je Aleksandar Vezenkov sa dabl-dabl učinkom (22 poena, 12 skokova).

Francuska je nakon neočekivanog poraza od Bugarske popravila utisak i pobedila Finsku na domaćem terenu (83:67). Iizabranici Vensana Kolea su već u prvoj četvrtini nametnuli ritam i došli do dvocifrene prednosti, koja je rasla kako je meč odmicao. U trećoj deonici Trikolori su imali i +30, ali su Finci uspeli da prepolove rezultatski deficit i koliko-toliko ublaže poraz.

KVALIFIKACIJE ZA SP – PROVERI NAJBOLJE KVOTE!

Domaćina su do pobede predvodili Nikola Batum i Čarls Kahudi sa po 14 poena, dok je bivši igrač Crvene zvezde, Matijas Lesor upisao 13 pogodaka. U taboru poraženih, istakli su se Aleks Marfi i Peteri Koponen takođe sa po 14 poena.

Češka je obezbedila plasman na Svetsko prvenstvo pobedom nad Bosnom i Hercegovinom u Sarajevu (85:80). Gosti su u prvom poluvremenu kontrolisali rezultat, da bi u drugom usledila rezultatska neizvesnost. Ipak, Česi su na krilima sjajnog Tomaša Satoranskog koji je flertovao sa tripl-dablom (22 p, 8 sk, 9 as), uspeli da obezbede vizu za Kinu sledeće godine.

Pored plejmejkera Vašington Vizardsa, istakao se i nekadašnji igrač Crvene zvezde Blejk Šilb, koji je postigao 20 poena. U redovima BiH, odlična partija Jusufa Nurkića (19 p, 15 sk), nije bila dovoljna da domaćin preokrene meč u svoju korist.

Grčka je u poslednjim sekundama meča protiv Gruzije došla do osme pobede (86:85). Izabranici Tanazisa Skurtopulosa su overili plasman na Svetsko prvenstvo. Gruzija je u drugoj četvrtini imala +17, ali je odlično šutersko izdanje Nika Kalatesa (31 poen, 7-11 za tri) vratilo Helene u život.

Šengelija je pri +1 za Gruziju promašio šut za tri, a onda je Školsku akciju završio Kostas Papanikolau polaganjem uz zvuk sirene. U Gruziji je, očekivano, najistaknutiji igrač bio Tornike Šengelija sa 22 poena i 13 skokova, a odličnu rolu je zabeležio i centar Mega Bemaksa, Goga Bitadze (17 poena, 5 skokova).

Nemačka je nakon produžetka trijumfovala nad Izraelom (112:98) i uz Grčku i Češku stala u red putnika za Svetsko prvenstvo. Panceri su gubili sa 23 poena razlike, a na 0,4 sekunde do kraja meča su stigli na -2 (90:92). Onda je Maks Kleber nakon alej-up kombinacije sa Denisom Šruderom pogodio za produžetak. U dodatnih pet minuta je domaćin samleo protivnika, najviše zahvaljujući sjajnom Šruderu, koji je ponovo zabeležio dabl-dabl učinak od 30 poena i 13 asistencija.