PSŽ ne strahuje od Solšera: A šta ako se ponovi Nou Kamp?

0
Di Marija PSŽ Mbape
MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 12: Angel Di Maria of PSG is tackled by Nemanja Matic of Manchester United during the UEFA Champions League Round of 16 First Leg match between Manchester United and Paris Saint-Germain at Old Trafford on February 12, 2019 in Manchester, England. (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Jedan od razloga zbog kojih bi Mančester Junajted mogao, neki bi rekli i trebalo, da se nada nekom čudu u Parizu je to što je PSŽ već uspevao da prokocka veliku prednost ostvarenu u revanšu.

Ne samo da je uspevao, već je ta prednost bila i dvostruko veća, a od samog slučaja nije proteklo toliko vremena da ga ne bi svi dobro pamtili. Naravno, najviše ga pamti sam PSŽ koji je u sezoni 2016/17 u prvoj utakmici ,,sahranio“ Barselonu sa 4:0, ali to na kraju nije uspeo da pretvori u plasman u polufinale Lige šampiona. Doduše, situacija je nešto drugačije nego kada je u pitanju revanš meč sa Crvenim đavolima, jer su Parižani tada bili domaći u prvoj utakmici, dok su sada to u drugoj.

Pored nadmoći u Francuskoj, ostaje činjenica da PSŽ nema nikakve značajnije rezultate u Evropi. Ulaganja su već enkoliko godina ogromna, a kroz tim su prodefilovali mnogi vrhunski fudbaleri i priznate svetske zvezde. Treneri su takođe bili imena od ugleda, ali nekog pomaka nije bilo. Štaviše, u poslednje dve sezone Sveci nisu stigli ni do četvrtfinala.

PSŽ tek sedmi trošadžija u LŠ, Liverpul ima veći budžet od Sitija!

Dodatni pritisak se stvara neprestanim ostajanjem u takvom krugu, dok objektivno slabiji timovi prema igračkom kadru, ali sa ugledom evropskih šampiona kakav imaju Barselona ili Mančester Junajted, u svako takmičenje ulaze bez kompleksa i shodno respektu koji prema njima imaju protivnici. Nije retka pojava u sportu da se neke pobede postižu i samim šampionskim karakterom i stavom, koji nije obavezno ispraćen trenutni igračkim kvalitetima.

PSŽ je bukvalno nokautirao Barselonu pred svojim navijačima. Niko nije ni pomišljao da ekipa Unaija Emerija neće prednost od četiri gola sačuvati na Nou Kampu. Ko bi i pomislio da će uspeti da ponište toliku prednost, koja nije bila pokvarena ni primljenim golom.

PSŽ je dopustio da Barselona napravi jedan od najvećih podviga u Ligi šampiona

No, Barselona je mislila drugačije. Luis Suarez je već u trećem minutu načeo Parižane, a Lejvin Kurzava pre poluvremena zatresao sopstvenu mrežu. Lionel Mesi početkom drugog dela igre penal pretvara u gol i na 40 minuta od kraja, PSŽ izgleda kao grogirani bokser. Edinson Kavani oživljava tim golom u 62. minutu i postavlja stvari na svoje mesto. Da li?

Marko Verati: Puši, pije, izlazi do kasno i dominira protiv Mančester junajteda

Iako im je ostalo još dvadeset sedam minuta za tri gola, Katalonci to ne čine u prvoih dvadeset i pet. Ludilo kreće u 88. minutu kada Nejmar postiže prvi, a posle tri minuta i drugi gol. Penal je izveo u prvom minutu nadoknade, a u petom je doturio loptu Serhiju Robertu i okončao jedan od najvećih preokreta u Ligi šampiona.

Nejmar je sada deo PSŽ-a, ali neće igrati zbog povrede. Možda neće biti ni Edinsona Kavanija, ali trener parižana Tomas Tuhel ima na spisku nekolicinu koji su učestvovali u tadašnjoj katastrofi – tu su Verati, Menije, Rabio, Kurzava, Silva, Markinjos, Di Marija, Draksler. Ostaje mu da se nada da su izvukli pouke sa Nou Kampa, ali i da su Crveni đavoli zaboravili da su do jednog trofeja Lige šampiona upravo došli golovima u poslednji čas. Mada, s obzirom da strelac pobedonosnog gola sada sedi na klupi Mančestera, to baš i nije stvarna mogućnost.