SEVILJA NASTAVILA NIZ: Španci godinama dominiraju nad premijerligašima!

0
Sevilja Ben Jeder
MANCHESTER, ENGLAND - MARCH 13: Wissam Ben Yedder of Sevilla (front) celebrates as he scores their first goal during the UEFA Champions League Round of 16 Second Leg match between Manchester United and Sevilla FC at Old Trafford on March 13, 2018 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

U uzbudljivom meču Sevilja je golovima Visama Ben Jedera pobedila Mančester junajted 2:1 na „Teatru snova“ i tako prošla u četvrtfinale Lige šampiona. Iznenađenje? Ne bi trebalo biti.

U ovoj deceniji pobede engleskih timova nad španskim predstavnicima su prava retkost! Od poslednjih 18 duela u nokaut fazama Lige šampiona i Lige Evrope Englezi imaju samo četiri pobede!

Ovo je skor od sezone 2010/11 pa sve do sada – a kako protiču godine premijerligaši sve lošije prolaze u međusobnim okršajima.

LIGA ŠAMPIONA – NAJBOLJE KVOTE SAMO KOD NAS!

7. SEZONA 2010/11 – Barsina dupla pobeda i debakl Totenhema

U ovoj sezone Španci su odneli tri pobede u nokaut fazama! Arsenal je te sezone započeo dve tradicije poraza – poraze od Barselone i poraze u šesnaestini finala Lige šampiona.

Povela je Barsa u prvom meču 1/16 finala, ali su Van Persi i Aršavin doneli preokret. Ipak u revanšu je bilo 3:1 za Katalonce, a gol odluke dao je Mesi sa penala.

PREMIJER LIGA – ČEKA TE NAJBOLJA PONUDA!

Totenhem je u toj fazi izbacio Milan, ali je onda sa 4:0 u Madridu i 1:0 na „Vajt Hart Lejnu“, pa je tim predvođen Van Der Vartom, Bejlom i Modrićem osramoćen ispao iz takmičenja.

Ser Aleks je sa Mančester junajtedom dogurao do finala, pregazivši Šalke sa 6:1 u dva polufinalna meča, ali protiv Barse se nije moglo. Pedro je doveo Katalonce u vođstvo, izjednačio je Runi, ali su Mesi i Vilja doneli trofej u Španiju.

6. SEZONA 2011/12 – Lekcije u Ligi Evrope, ali Čelsi pobrao lovorike!

Sledeće sezone su španski timovi dokazali da su tradicionalno mnogo bolji u Ligi Evrope, ali Čelsi je ipak bio priča te sezone. Ovo im je bila jedina titula u Ligi šampiona, do trofeja se stiglo preko velikog rivala Barse!

Prvo je na Stamford Bridžu Didije Drogba pogotkom u nadoknadi prvog poluvremena doneo trijumf, a onda je golovi u nadoknadi su doneli prolaz i remi u Barseloni! Povela je Barsa 2:0 i delovalo je da je sve gotovo, ali je prvo Ramires smanjio u prvom minutu nadoknade prvog, a onda Tores izjednačio u drugom minutu nadoknade drugog poluvremena!

U Ligi Evrope Sevilja nije bila akter ovoga puta, već Valensija i Atletik Bilbao.

A ZA DAVIDSOV ROĐENDAN – PRAVA POSLASTICA!

Valensija je u prvom kolu nokaut faze dva puta pobedila Stouk sa po 1:0, a Mančester junajted je ispao u spektakularnom dvomeču od Baskijaca.

Prvi meč se igrao na „Old Trafordu“ gde je delovalo da sve ide po planu kada je Runi pogodio za 1:0. No, Ljorente i De Markos su preokrenuli, a činilo se da je sve gotovo kada je Muniain pogodio za 3:1 u 90. minutu. No ostao je Junajted u igri jer je u nadoknadi Runi još jednom pogodio, ovoga puta iz penala.

Ljorente i De Markos su bili kobni po „Crvene đavole“ i u Baskiji, a Runi je trećim golom u dvomeču samo ublažio poraz.

5. SEZONA 2012/13 –  Duel giganata opet pripao Špancima

Jedini susret engleskih i španskih timova u ovoj sezoni bio je na startu nokaut faze Lige šampiona. Mančester junajted je poveo protiv Reala na Santjago Bernabeu golom Velbeka, a izjednačio je Ronaldo.

I U VATIKANU SE IGRA FUDBAL!

Poveli su „Crveni đavoli“ i u drugom meču, ali su se Modrić i Kristijano pobrinuli da „Kraljevski klub“ prođe dalje!

4. SEZONA 2013/14 – Špansko finale preko Engleza

I u ovoj sezoni su timovi iz Primere bili kobni po premijerligaše u Ligi šampiona. U osmini finala Mančester siti nije imao nikakvu šansu protiv Barse – izgubio je oba meča.

ATLETIKO MADRID – ŠTA JE SA ČOLOVIM NAPADOM?

Potom je Barsa ispala od Atletiko Madrida, a „Jorgandžije“ su preko Čelsija došle do finala sa Realom. Posle 0:0 u prvom meču „Plavci“ su poveli golom legende Atletika, Fernanda Toresa na Stamford Bridžu. Adrian je uspeo da izjednači pre poluvremena, a Čolo Simeone je na poluvremenu uspeo da motiviše ekipu, koja je do kraja postigla još dva gola.

3. SEZONA 2014/15 – Ni promil šanse za Siti

Pre Pepa Gvardiole Mančester siti nije izgledao ovako dominantno, a u Ligi šampiona su se redovno mučili. Tako su u ovoj sezoni ispali već na startu nokaut faze od Barselone.

Suarezova dva gola u Mančesteru su bila dovoljna da se pokaže nadmoć, a Aguero je dao nekakvu nadu „Građanima“. Ipak kada je Rakitić u 31. minutu revanša pogodio za 1:0 bilo je jasno da nema šanse ni za kakav preokret.

2. SEZONA 2015/16 – Sevilja ponovo na vrhu

Tim na koji se pomisli kada je Liga Evrope u pitanju je svakako Sevilja. Upravo je i u sezoni 2015/16 tim iz Andaluzije osvojio ovo takmičenje i to preko Liverpula.

„Redsi“ su u polufinalu bili bolji od Viljareala ukupnim rezultatom 3:1, ali su tim rezultatom izgubili finale! Poveli su golom Danijela Staridža, ali je Sevilja došla do trofeja posle pogodaka Gameira i Kokea!

ZARADI NA LIGI EVROPE!

U Ligi šampiona Barselona je već tradicionalno eliminisala Arsenal u 1/16 finala, a u dvomeču Mančester sitija i Reala u polufinalu videli smo samo jedan gol. Postigao ga je vezista Mančester sitija Fernando.

No, to ne znači da je Mančester siti prošao dalje. Nažalost, Brazilac je loptu smestio iza leđa Džoa Harta.

1. SEZONA 2016/17 – Konačno trofej za Engleze!

Posle nekoliko godina neuspeha, premijerligaši su se okitili peharom u Evropi! Žoze Murinjo je u jednom trenutku odustao od lige i koncentrisao se na Ligu Evrope. Osvojio ju je, a u polufinalu je sa 2:1 u ukupnom skoru pala Selta.

U Ligi šampiona Lester je u debitantskoj sezoni došao do osmine finala. U grupi su dominirali, a onda su uspeli ono što sada nije Mančester junajted – eliminisali su Sevilju. U Španiji je bilo 2:1 za Sevilju, ali su „Lisice“ na svom terenu pobedile 2:0.

No u narednoj fazi se nije moglo protiv Čola Simeonea. Atletiko Madrid je u oba meča postigao po gol i na kraju uspeo da se plasira dalje, te da još jednom pokaže da engleski klubovi uglavnom nemaju šta da traže u duelima sa timovima iz Španije.