Šta je obeležilo subotu: Spektakl u Napulju, nesrećni Siti i ispraćaj u Salcburg!

NAPLES, ITALY - AUGUST 25: Dries Mertens player of SSC Napoli celebrates the victory after the serie A match between SSC Napoli and AC Milan at Stadio San Paolo on August 25, 2018 in Naples, Italy. (Photo by Francesco Pecoraro/Getty Images)

Subotnji mečevi doneli su nam brojna uzbuđenja širom najjačih evropskih fudbalskih liga, ali nekoliko i u domaćem šampionatu. Bilo je neverovatnih preokreta i jubilarnih pobeda, nekoliko kikseva i isključenja, ali pre svega veliki broj golova. Međutim, gde je bilo najinteresantnije?

Samo dva subotnja meča u italijanskoj Seriji A bila su dovoljna da privuku ogromnu pažnju svetskih medija, a čak i ako izuzmemo debitantski nastup Kristijana Ronalda u Juventusu na domaćem terenu, spektakl je bio zagarantovan.

Ne toliko zbog trijumfa „Stare dame“ nad Lacijom i novih propuštenih šansi za Ronalda da upiše prvi gol u Juventusu koliko zbog onoga što se nekoliko časova kasnije desilo na stadionu San Paolo u Napulju u meču između Napolija i Milana.

Zanimljiva tradicija Liverpula i potencijalno obaranje rekorda

Duel profesora i njegovog studenta, pet golova, filmski preokret i delirijum na tribinama. Ništa manje od onoga što bi jedan fudbalski meč mogao da priredi navijačima nismo videli ni u ovom prilično emotivnom okršaju dva stručnjaka, Karla Ančelotija i Đenara Gatuza. Serija A počinje u velikom stilu.

Najpre praćka Bonaventure, pa akcija Susa i Kalabrije, a zatim veličanstven preokret Napolija, drugi u isto toliko mečeva, u režiji dvostrukog strelca Pjotra Žjelinskog i Drisa Mertensa.

Na drugoj strani, utakmice u engleskoj Premijer ligi obeležio je kiks aktuelnog šampiona, Mančester sitija. Nisu „građani“ odigrali na svom prepoznatljivom nivou protiv Vulverhemptona u gostima, ali mora se priznati i da jednostavno nisu imali mnogo sreće.

Pre svega zahvaljujući raspoloženom golmanu Ruiju Patrisiju koji je imao nekoliko fantastičnih intervencija. „Božija ruka“ Vilija Bolija donela je Vulvsima prednost, dok je Laporte postavio konačan rezultat na oko dvadesetak minuta do kraja susreta.

Avionske nesreće koje su zauvek izmenile fudbal

Međutim, trebalo bi naglasiti i da je ekipa Espirita Santa igrala veoma požrtvovano tokom celog duela. Imali su nekoliko odličnih prilika za drugi gol, dok je Adama Traore, najskuplje pojačanje u istoriji kluba, u drugom poluvremenu pokazao da će biti veliko pojačanje za Vulvse.

Pored kiksa Sitija, treće kolo u engleskom prvenstvu obeležio je i Arsenal koji je zabeležio prvi trijumf u šampionatu savladavši Vest Hem nakon preokreta. Nastup „tobdžija“ bio je daleko od savršenog, ali uz pomoć Monreala, autogola i Danija Velbeka Unai Emeri je mogao da odahne nakon poraza od Sitija i Čelsija i tako zabeleži prvu pobedu na klupi slavnog kluba sa Emirejtsa.

LONDON, ENGLAND – AUGUST 25: Unai Emery, manager of Arsenal gestures during the Premier League match between Arsenal FC and West Ham United at Emirates Stadium on August 25, 2018 in London, United Kingdom. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Selimo se u Bundesligu. Volfsburg je slavio pobedu nad Šalkeom (2:1) u sudijskoj nadoknadi pogotkom Danijela Ginčeka, ali ono što je posebno obeležilo taj meč dogodilo se sredinom drugog poluvremena kada je isključen srpski fudbaler Matija Nastasić.

Nastasić je zbog oštrog starta najpre dobio žuti karton, ali onda je sudija Patrik Itrih dao znak za upotrebu VAR tehnologije nakon čega je promenio odluku. Samo pet minuta kasnije Itrih je ponovo iskoristio VAR kada je Veghorstu iz Volfsburga najpre pokazao crveni karton, a zatim se predomislio i izvadio žuti.

Uprkos tome što je u subotu na programu bilo mnogo zanimljivih utakmica u stranim ligama, ovde ćemo izdvojiti jedan susret i iz Superlige Srbije. Radnički iz Niša i kruševački Napredak odigrali su jedan od najuzbudljivih mečeva u dosadašnjem toku prvenstva.

Bundesliga: – Top 7 talenata koji čekaju svoju šansu u novoj sezoni

Odbrambene linije dva tima svakako ne mogu da se pohvale učinkom na Čairu, ali činjenica je da smo gledali veoma uzbudljivu borbu. Bilo je mnogo šansi na obe strane, a videli smo šest golova, isključenje i gol u poslednjim trenucima za podelu bodova.

Radnički je bio na pragu petog trijumfa u ligi nakon što su Nermin Haskić i Radovan Pankov preokrenuli rezultat za pet minuta, ali bod Kruševljanima doneo je 23-godišnji Senegalac Ibrahima Ndiaje u 86. minutu. Ipak, sastav Nenada Lalatovića i dalje zauzima drugo mesto na tabeli sa 13 bodova, dva manje od Crvene zvezde koja ima i utakmicu manje.

Kada je reč o aktuelnom srpskom šampionu, Vladan Milojević je izveo kombinovani sastav u duelu sa Čukaričkim, što je na kraju bilo dovoljno za nastavak trijumfalnog niza u novoj sezoni. Ono što je najvažnije, Zvezda čiste glave čeka najvažniju misiju u poslednjih 26 godina – meč protiv Salcburga u Austriji, borbu za milione i Ligu šampiona.