Bliži se polako kraj još jedna ATP sezone, a to znači da se zahuktava borba pred poslednji Masters u sezoni koji startuje u Parizu 29. oktobra, ali i trka za plasman u London na Završni masters osmorice najboljih na svetu.

Protekle i predstojeće sedmice nisu donosile najveće turnire, ali nadmetanja širom Evrope donose neke nove priče. Evo najzanimljivijih u ove dve sedmice.

1. Cicipasov prvenac, koji su njegovi dometi?

(Photo by Matthew Lewis/Getty Images)

Grčki teniser Stefanos Cicipas osvojio je prvu ATP titulu u karijeri i to trijumfovavši u Stokholmu. On je u finalu turnira iz kategorije 250 savladao Ernestsa Gulbisa sa 6:4, 6:4, pa se učvrstio na 16. mestu ATP liste.

Grkov prvi trofej je stigao u smiraj sezone u kojoj se potpuno probio, pa će 20-godišnjak u narednoj sezoni zasigurno napasti i društvo 10 najboljih na svetu. To je ono što se prethodnih godina i pominje kao njegov potencijal, da dospe u društvo najboljih.

I TO SE DEŠAVA – VIMBLDON MENJA PRAVILA

Od toga je i dalje daleko, jer će mu za top ten biti potrebno još više konstantnosti i bolji rezultati na gren slemovima. Ipak, Cicipas je ove sezone igrao na momente odlično, a poslednji je igrač koji je savladao Novaka Đokovića, na Mastersu u Torontu.

2. Prvenac i Edmundu, Monfis ponovo izgubio finale

(Photo by Sarah Stier/Getty Images)

I Kajl Edmund je ove nedelje stigao do prve ATP titule. On je to učinio u Antverpenu, načinivši preokret u finalu protiv Gaela Monfisa – 3:6, 7:6, 7:6. Britanac je time potvrdio status najbolje plasiranog igrača Velike Britanije, a 23-godišnjak posle meča nije krio emocije.

NOVAK OD 1 DO 1000: SVI JUBILEJI OD UMAGA DO ŠANGAJA ZA 14 GODINA

Međutim, posebno je interesantno da je Gael Monfis još jednom izgubio u ATP finalu. Bio je ovo 21. put da je Francuz poklekao na poslednjem stepeniku. Tako je Monfis sada na samo 25 odsto dobijenih finala, jer je osvojio sedam titula, a poslednju u Dohi ove godine.

3. Hačanov trijumfalan u rodnoj Moskvi

(Photo by Alex Pantling/Getty Images)

I treći ATP turnir u ovoj sedmici je završen, a u Moskvi je najbolji bio – Moskovljanin. Karen Hačanov je osvojio svoju treću titulu u karijeri. Dvadesetdvogodišnjak je posle Čengdua 2016. i Marseja ove godine, sada pokorio rusku prestonicu i to lako slavivši u finalu.

KLADI SE NA TENIS!

Adrian Manarino je uzeo samo četiri gema (6:2, 6:2) i nije imao šta da traži u ovom meču. Hačanov je novom titulom osvojio nove bodove i po prvi put stigao u društvo 20 najboljih na svetu! Od ponedeljka će biti 19. igrač sveta, a njegov prethodni najbolji renking bilo je 24. mesto.

4. Federer u Bazelu na Krajinovića, solidan žreb za Đerea

Od ponedeljka počinju nova dva turnira, oba iz Serije 500. Prvi je u Bazelu, a prvi nosilac biće Rodžer Federer. Švajcarac je tamo već osvojio osam trofeja, a potragu za devetim će započeti protiv Filipa Krajinovića.

Srbin će biti prvi rival i imaće izuzetno težak posao ne bi li stigao do drugog kola i nekog lakšeg protivnika. U suprotnom delu žreba je još jedan srpski teniser.

Laslo Đere je dobio povoljniji žreb i u prvom kolu se sastaje sa Tejlorom Fricom iz SAD. Fric je dobio vajldkard, dok se Đere domogao glavnog žreba preko kvalifikacija i ovde bi Srbin trebalo da traži svoju šansu. Ukoliko trijumfuje, u drugom kolu će se najverovatnije sastati sa šestim nosiocem Markom Čekinatom.

5. Tim i Anderson napadaju Beč

(Photo by Michael Steele/Getty Images)

Onaj drugi turnir je na programu u Beču. I tamo je prvi nosilac i prvi favorit domaći teniser. Dominik Tim će napasti trofej svom snagom jer i dalje nije obezbedio plasman na Završni turnir. Eventualni trijumf u Beču bi mu skoro pa osigurao odlazak u London.

U Beču nema srpskih tenisera, a drugi nosilac je Kevin Anderson. Južnoafrikanac igra odlično ove godine i mogao bi daleko. U drugom kolu bi mogao da se sretne sa Milošem Raonićem, dok je i Borna Ćorić u istoj polovini žreba.

Damir Džumhur će predstavljati BiH, a prvi rival mu je Fabio Fonjini – Italijan se još uvek nada završnom turniru – dok će derbi prvog kola biti okršaj Žo Vilfrida Conge i Sema Kverija. Pobednika najverovatnije čeka Dominik Tim…