Možda će vam zvučati neverovatno, ali Čelsi i Liverpul su se u 21. veku sastali čak 53 puta! Posle ove sedmice, taj broj će se popeti sve do kote 55, kada se dva tima prvo budu sastala u sredu na Enfildu u okviru Liga kupa, a onda i u subotu u meču Premijer lige.

Ovo rivalstvo će posle ove sedmice prosečno beležiti tri susreta godišnje od početka milenijuma, a kako i ne bi kada su se Redsi i Plavci samo tokom 2005. godine susreli nestvarnih sedam puta, od toga čak četiri u Ligi šampiona.

Zato, da se podsetimo pet mečeva koji su obeležili ovo rivalstvo u 21. veku i koje nikako ne biste smeli da zaboravite.

5. Ono kad su igrali finale FA kupa

Ovaj meč odigran je 5. maja 2012. godine na Vembliju. Logično, radilo se o finalu najstarijeg fudbalskog takmičenja. Ujedno, bilo je to i poslednje finale nekog od kupova u kojim su se susreli, a Čelsi je slavio 2:1.

REDSI I PLAVCI SE PRVO SASTAJU U LIGA KUPU ENGLESKE

Time Liverpul nije uspeo da objedini oba domaća kupa u istoj sezoni, nakon što su prethodno savladali Kardif u finalu Liga kupa. Strelci za Čelsi bili su Ramires i Didije Drogba, dok je poraz samo ublažio Endi Kerol. Nije to bio tako spektakularan meč kao neki drugi sa ove liste, ali je bio važan jer Čelsi dobio na samopouzdanju pred veliko finale Lige šampiona protiv Bajerna.

4. Ono kad je Bane ‚‚pecao“

Da li ima ljubitelja fudbala u Srbiji koji se ne sećaju ovog meča? Bila je to možda i prekretnica u karijeri Branislava Ivanovića u dresu Čelsija. Mučio se srpski reprezentativac sa dobijanjem minutaže u dresu Plavaca, u prvih osam meseci čak nije ni igrao, da bi na proleće 2009. dočekao svojih pet minuta.

DVA TIMA SE PONOVO SUSREĆU ZA VIKEND, U PREMIJER LIGI!

Meč se igrao na Enfildu. Fernando Tores je domaće doveo u vođstvo u ranoj fazi meča, a onda je na scenu stupio Ivanović. Prvo je bio najviši u skoku u 39. minutu za 1:1, da bi posle sat vremena igre, na suprotnoj strani terena, to sve ponovio za potpuni preokret Čelsija. Pet minuta kasnije pečat na pobedu stavlja Didije Drogba za ubedljivih 3:1 na strani.

3. Ono kad smo videli 8 golova

Taj prvi meč je bio uzbudljiv, ali šta tek reći za revanš već naredne sedmice! U tom meču je bilo viđeno osam golova! Fabio Aurelio i Ćabi Alonso su već u prvih pola sata skoro anulirali prednost Čelsija, da bi Drogba, Aleks i Lampard u prvih 20 minuta drugog poluvremena u potpunosti preokrenuli rezultat.

ALTERNATIVNI TIM SVETA: KOGA FIFA NIJE BIRALA, A ZASLUŽUJE MESTO?

Daleko od toga da su se Redsi predavali. Bila su im potrebna nepuna dva minuta da Lukas Leiva i Dirk Kajt načine novi preokret, ali je Frenk Lampard u 89. minutu postavio rezultat na konačnih 4:4. Te noći, Stamford Bridž je zaista gledao spektakl!

2. Ono kad se Stivi okliznuo

Uh, navijači Liverpula, ovo je vreme da okrenete glavu. Taj 27. april 2014. godine oni su sigurno zapamtili, jer su tada ostali bez realnih šansi da stignu do titule prvaka Engleske posle 24 godine. Taj dan ‚‚desio“ im se tipični Čelsi Žozea Murinja.

Imali su 80 bodova posle 35 kola, gol-razliku 96:44, pet bodova više od Čelsija i šest više od Mančester Sitija koji je kaskao sa utakmicom manje. Ali onda, u smiraj prvog poluvremena, Stiven Džerard se okliznuo na oko 30 metara od svog gola, a Demba Ba je to iskoristio da postigne gol za vođstvo svog tima.

TOP 7 GOLOVA BOLJIH OD SALAHOVOG ‚‚PUŠKAŠA“

Liverpul se nije oporavio, a Vilijan je u završnici meča potvrdio pobedu Čelsija. Posle toga, Mančester Siti je iskoristio priliku i stigao do nove titule prvaka Engleske.

1. Ono kad nismo znali da li je bio gol

Izgleda da je idealan trenutak za pominjanje ovog meča nakon što se nešto slično desilo i u 158. Večitom derbiju. Ipak, ovde se radilo o revanšu polufinala Lige šampiona u sezoni 2004/05.

Prvi meč na Stamford bridžu je, gle čuda, završen bez golova, a time su bili zadovoljni i Murinjo i Rafa Benitez. U revanšu je bilo potrebno samo pet minuta da dobijemo jedan od najkontroverznijih trenutaka evropskog fudbala.

NAJGORI TIM SEZONE: DVOJICA MURINJOVIH, SVETSKI PRVACI I JOKANOV PULEN

Luis Garsija je bio označen za strelca pogotka za Liverpul, ali do dana današnjeg se ne može sa sigurnošću reći da li je on zapravo postigao gol ili je Vilijam Galas na vreme stigao da izbije loptu sa gol-linije.

Neko će verovati u jedno, a neko drugi u onu drugu opciju, ali činjenica je da je posle toga Liverpul otišao u Istanbul i potom se ponovo upisao u istoriju evropskog fudbala.