Totenhem u haosu Enfilda ipak do boda: Četiri stvari koje smo naučili iz derbija Premijer lige

Liverpul
LIVERPOOL, ENGLAND - JANUARY 14: Sadio Mane of Liverpool celebrates with team mates after scoring the third Liverpool goal during the Premier League match between Liverpool and Manchester City at Anfield on January 14, 2018 in Liverpool, England. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Gol na samom startu meča, pa onda čekanje gotovo 80 minuta da vidimo potpunu ludnicu. Nije da nas ekipa Liverpula u svojim mečevima do sada nije navikla na uzbudljive završnice, a ovoga puta su u poslednjih deset minuta viđena čak tri gola u derbiju kola Premijer lige: Liverpul – Totenhem 2:2.

Mohamed Salah je sa dva pogotka, od kojih će se drugi dugo prepričavati, stigao do 21. gola u 25. premijerligaškom meču u dresu Redsa, dok je Hari Kejn stigao da promaši penal i potom se iskupi pogotkom „iz drugog pokušaja“.

Enfild je postao najviša tvrđava

Možda je sa Enfilda i dalje moguće odneti bodove, ali pobediti je postalo skoro nezamislivo. Liverpul je uz Mančester Siti jedini tim koji nije pokleknuo pred svojim navijačima, a uprkos golovima Viktora Vanjame i Kejna, večeras nijednog trenutka nije delovalo da bi se to moglo dogoditi.

Liverpul je ponovo protiv jednog od najjačih premijerligaških timova učinio da se rival oseti nelagodno i neprijatno na travi njihovog stadiona. Od početka su pritiskali igrače Totenhema, gušeći ih na gotovo svakom delu terena. Njihova energija je bila na itekako zavidnom nivou, a stil meča je pomalo podsećao na pobedu protiv Mančester Sitija.

Redsi su ponovo uspeli da meč učine haotičnim i nekontrolisanim. Tačnije, bio je to kontrolisani haos tokom prvih sat vremena igre. Kasnije su Pevci postajali sve bolji, da bi Liverpul u finišu malo izgubio konce. Dosta zasluga za to imao je izlazak Džordana Hendersona i ulazak defanzivca Joela Matipa kojim su domaći izgubili igrača sredine terena. Naravno, uticali su na to i penali, od kojih prvi nepravedno dosuđen.

Ali i pored svega toga, Liverpul je ostao neporažen.

Dembeleovo veče za zaborav

Totenhemovi centralni vezisti su ove večeri imali mnogo poteškoća da izađu na kraj sa energičnim i marljivim igračima Liverpula. Erik Dajer je nespretno reagovao kod prvog gola domaćih, za koji je ujedno direktan krivac. Međutim, partija Muse Dembelea je otkrila mnogo mana u njegovoj igri.

Od prvog sudijskog zvižduka je Belgijanac izgledao tromo i traljavo. U posedu lopte nije bio nimalo siguran, pa je često svojim greškama otvarao prostor za Liverpulove polukontre. Totenhem je često pokušavao da igra kroz gustu sredinu terena koju su domaći svesno učinili takvom, a Dembele se u tome nije snalazio.

Često mu je falio korak, a izgubio je i čak pet lopti na sredini terena. Ovosezonski prosek mu je bio 1.1 na 90 minuta. Takođe, inače snažni Belgijanac je izgubio polovinu od 18 duela u kojima se našao. Toliko mu večeras ništa nije uspevalo.

Nije da se slične stvari Dembeleu nisu ranije dešavale, ali u meču protiv Liverpula je naročito razočarao.

Poketinov čudan izbor taktike

Totenhem u nastavku meča jeste pokazao značajno bolju igru nego u prvih 45 minuta, ali utisak je da je Maurisio Poketino svojom postavkom igre uticao na to da Liverpul bude daleko bolji tim u prvom poluvremenu. Nejasno je zašto je Argentinac birao da baš na gostovanju Liverpulu forsira kreiranje napada iz poslednje linije.

Liverpul je to koristio da svoj presing podigne visoko, sve do šesnaesterca gostiju, i učini da Davinson Sančez, Jan Vertongen i Ben Dejvis imaju daleko teži zadatak iznošenja lopte ka sredini terena. Kada se na to doda i neraspoloženi Dembele, jasno je da je Poketino sve ovo mogao da izbegne.

Posebno treba imati u vidu da je Totenhem baš na Vembliju, kada su se dva tima poslednji put srela, izabrao oprezniju taktiku, oslanjajući se više na kontra-napade. Tada su puštali Liverpul da igra ultra-ofanzivno, a da onda preko Sona i Kejna budu pretnja. Taj meč završen je pobedom 4:1 u korist Pevaca…

Karijusovo iskupljenje

Koliko samo puta je Loris Karijus ove sezone bio (opravdano) kritikovan? Čak je i u pobedi Liverpula nad Sitijem bilo dosta stvari koje su mu se mogle zameriti, ali ovaj put je odigrao možda i svoj najbolji meč u dresu Crvenih.

Prvi primljen gol nikako nije mogao da odbrani, a Vanjami bi samo moglo da se čestita na savršenom „hvatanju“ lopte na volej. Drugi primljen gol je stigao sa penala i to nakon što je onaj prvi Kejnov udarac sa kreča već odbranio. Uz sve to, imao je i četiri odbrane i tri odbrane boksovanjem, a sve vreme je delovao neuobičajeno smireno.

Istina, Karijus tehnički jeste skrivio taj prvi od dva penala, ali do njega ne bi ni došlo da je tada sviran ofsajd. Nemac je tu svoju „grešku“ ispravio, a u Liverpulu će sigurno biti zadovoljni što je u bitnoj utakmici njihova „jedinica“ konačno prikazala tako kvalitetnu partiju.