Troicki osvetlao crni dan Srba: Maraton, tri poraza i Tipsin hrabar povratak

0
Troicki
(Photo by Elsa/Getty Images)

Nije ovo bio dobar dan za srpske tenisere u Melburnu. Četiri igrača su se našla na terenima Australijan Opena, a samo je Viktor Troicki uspeo da preskoči prvu prepreku.

Miomir Kecmanović, Dušan Lajović i Janko Tipsarević uspeli su da ukupno osvoje jedan set u ta tri susreta, ali će dvojica od njih moći da budu blago zadovoljni određenim aspektima svojih poraza.

Solidan debi Kecmanovića

Prvi na teren je izašao Miomir Kecmanović i manje-više očekivano bio poražen od Fernanda Verdaska 6:7, 3:6, 3:6 za dva sata i 11 minuta igre. Iskusni Španac je jednostavno bio kvalitetniji teniser na terenu i nije želeo da dopusti da mladi Srbin priredi prvorazredno iznenađenje.

(Photo by Julian Finney/Getty Images)

Kecmanović je vrlo dobro odigrao prvi set koji je na kraju u taj-brejku izgubio sa 7:5. U prvom setu se igralo bez brejka, ali u taj-brejku nije mogao protiv smirenog Verdaska. U nastavku je postajalo očiglednije da Kecmanović neće moći da izađe na kraj sa Špancem, ali je uprkos tome imao razloga za zadovoljstvo.

KLADI SE NA AUSTRALIJAN OPEN

Bio je ovo njegov debi na gren slem turnirima i prvi meč u karijeri koji je igrao na tri dobijena seta nakon što je uspešno prebrodio kvalifikacije. Rival mu je bio polufinalista Australijan Opena iz sada već davne 2009. godine i dobio je priliku da vidi gde je u odnosu na svetski vrh. Ohrabrujuć početak sezone za Kecmanovića.

Lajovićevi brojni problemi

Možda i razočaranje dana predstavlja poraz Dušana Lajovića. Njega je u tri seta savladao Pablo Kuevas 6:4, 7:5, 6:1 za dva sata i jedan minut proveden na terenu. Ipak, Lajović je očigledno imao fizičkih problema, što se naročito videlo u poslednjem setu.

Njegov stav na terenu nije bio pozitivan i u tim momentima kao da je već bio pomiren sa sudbinom. Ipak, valja istaći da je Lajović mučio muku sa infekcijom oka i prehladom, pa je ovakav rezultat onda razumljiviji. U svakom slučaju, Lajović ni ove godine ne uspeva da prebrodi prvo kolo.

Tipsarevićev povratak posle 17 meseci

(Photo by Darrian Traynor/Getty Images)

Ako su prethodna dvojica srpskih tenisera izgubili maksimalnim rezultatom, onda je bar Janko Tipsarević uspeo da osvoji set. I to prvi meč u protiv favorizovanog Grigora Dimitrova. Prekaljeni srpski teniser je stigao do prvog seta rezultatom 6:4, ali je potom Bugarin osvojio tri u nizu sa 6:3, 6:1 i 6:4.

Tipsarević je dobro igrao u prva dva seta, a već nakon toga je postajalo jasno da ostaje bez snage. I sam je posle meča izjavio da nije spreman kao što bi mogao da bude jer nije na vreme počeo da koristi injekcije pa je i njegova priprema za novu sezonu bila kraća.

KRAJINOVIĆ ILI ČEKINATO?

Vrlo je važno napomenuti da Tipsarević na ATP turu nije igrao još od US Opena 2017. godine. Dimitrov je jednostavno bio bolji rival na ovom meču, a nekadašnji osmi teniser sveta je najavio da će ove godine pokušati da napravi veliki povratak.

On će ove godine napuniti 35 godina i imaće zaštićen renking na 12 turnira, pa bi ono najbolje od njega u 2019. tek trebalo da očekujemo. Sam povratak na teren posle brojnih problema sa povredama je važan korak za Tipsarevića.

Troicki za utehu

Jedinu pobedu za srpske tenisere prvog dana prvog gren slema sezone ostvario je Viktor Troicki. Trenutno 200. teniser sveta je posle mnogo muka i preokreta ipak uspeo da savlada Rubena Karbaljesa Baenu6:1, 1:6, 2:6, 6:1, 6:4.

Maraton u pet setova je trajao nešto više od dva i po sata, a Troicki je uspeo da posle preokreta slavi i plasira se u drugo kolo turnira. Bio je to meč sa dosta uspona i padova, što i sam rezultat pokazuje, a Srbin je tokom sat vremena po osvajanju prvog seta bio praktično nepostojeći na terenu.

Ipak, to ga nije koštalo poraza i Troicki će u drugom kolu igrati protiv Stefanosa Cicipasa. Grk je 15. igrač sveta, a u četiri seta je savladao Italijana Matea Beretinija. Biće ovo prilika za Troicki da posle dana odmora pokuša da napravi veliko iznenađenje i izbaci 14. nosioca nakon uspešno preskočenih kvalifikacija. Troickog već sada očekuje skok za nešto više od 30 pozicija, bez obzira na rezultat protiv Cicipasa.